Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Haşdi Şabi ve rejim güçlerinden Ebu Kemal’e ortak operasyon | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’taki Haşdi Şabi güçleri, dün Suriye’deki DEAŞ’ın son kalesi Ebu Kemal şehrinde saldırılarına başladı. Rejim ve müttefikleri ise, Deyr-i Zor kırsalındaki Ebu Kemal’in tamamen kuşatıldığını ve şehre yönelik baskınların başladığını açıkladı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Direktörü Rami Abdurrahman, yaptığı açıklamada, rejim güçleri saflarına katılan Haşdi Şabi güçlerinin, Ebu Kemal’e ulaştığını belirtti.

Abdurrahman, Hizbullah’a bağlı askeri medyanın Ebu Kemal’in kuşatılması konusundaki açıklamalarına şaşırdığını söylerken, DEAŞ’ın hala şehrin batı ve kuzey taraflarını kontrol ettiğine dikkat çekti. Ebu Kemal’in güney ve doğu taraflarında şiddetli çatışmaların yaşandığını kaydeden Abdurrahman, Haşdi Şabi’den geniş bir grubun şehrin güney ve doğu taraflarındaki girişlerine ulaştığını belirtti.

Alman Haber Ajansı’nın (DPA) dün Suriye askeri kaynaklarından edindiği bilgilere göre, rejim güçleri, Irak sınırındaki Ebu Kemal’e ulaşarak, saldırılara başladı. Kaynaklar, şehrin güney ve doğu kesimlerine topraktan bariyerler yapan DEAŞ militanları ve rejim güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandığını duyurdu. Ayrıca güçlerin 6 yıldır ilk defa Ebu Kemal’e hava aracılığıyla ulaşabildiğine dikkat çeken DPA, şehri yönelik yapılan operasyona İran Devrim Muhafızları güçleri ve Hizbullah’ın da dâhil olduğunu belirtti.

Çatışmalar iki ana eksende yoğunlaştı

Şehre yönelik saldırıların ardından, Deyr-i Zor’un doğu kesimlerinde rejim güçleri ve DEAŞ militanları arasında çatışmalar patlak verdi. SOHR çatışmaların iki ana eksende yoğunlaştığını açıkladı. Bu bağlamda DEAŞ’ın, Ebu Kemal’e yönelik saldırıları püskürtmeye çalıştığı belirtilirken, Rusya ve rejim tarafından DEAŞ kontrolündeki bölgelere yoğun hava saldırılarının yapıldığı kaydedildi.

Öte yandan rejim güçlerinin kontrolünü sağlamaya çalıştığı El-Kuriye ilçesinde de çatışmalar devam ediyor. İlçeye, onlarca roket ve patlayıcının atıldığı belirtilirken, son 24 saat boyunca ilçenin bombalandığı kaydedildi.

Diğer taraftan sivil kaynakların belirttiğine göre, Ebu Kemal şehri yakınlarındaki Sayal köyünde, kime ait olduğu bilinmeyen bir uçağın bombardımanı sonucunda 4 sivil hayatını kaybetti. Ayrıca el-Aşara, el-Cela, el-Sabihan bölgelerinde benzer bombardımanların yaşandığı açıklandı.

Cezire Fırtınası devam ediyor

Rejim güçleri ve destekçilerinin Deyr-i Zor’daki operasyonlarına paralel olarak, ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri (SDG)’nin 9 Eylül’de DEAŞ’a karşı başlattığı Cezire Fırtınası operasyonu da devam ediyor. SDG basın bürosundan yapılan açıklamada, güçlerin Han köyünün kontrolünü sağladığını duyurdu. Ayrıca yaşanan çatışmalarda 5 DEAŞ militanının öldürüldüğü belirtildi.