Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Haspel: Daha fazla CIA ajanı yurt dışında konuşlandırılmalı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörlüğü’ne getirilen Gina Haspel, yemin ederek görevine başlamasının ardından CIA ajanlarının yurtdışında daha fazla konuşlandırılması çağrısında bulundu.

Alman Haber Ajansı’nın haberine göre Haspel, CIA ajanlarının yabancı dil yeterliliğinin artırılması ve yurtdışı ile iş birliklerinin güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, ‘yurt dışında daha fazla ajan görevlendirilmesi’ gerektiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun yerine gelen yeni CIA Direktörü, “Biz bir dış istihbarat ajansıyız. İşgücümüz ve önceliklerimiz bunu yansıtmalı” ifadelerini kullandı. CIA’nin başına geçmeden önce direktör yardımcılığı yapan Haspel, Pompeo’nun Dışişleri Bakanı olmasının ardından geçen aydan bu yana CIA’nin geçici direktörlüğünü yapmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun katıldığı yemin töreninde yaptığı konuşmada Haspel CIA ajanlarına hitaben, “Bugün klişeleri yıkan, engelleri aşan ve kapıları bizler için açan CIA kadınlarının cesareti ve özverileriyle karşınıza çıkıyorum” ifadelerini kullandı.