Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bu hastalık 2020’ye kadar erken ölümlere neden olabilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yeni yapılan bir bilimsel araştırmaya göre, karaciğer hastalıklarının 2020 yılına kadar erken ölümlerin en büyük sebebi olacağı ve kalp hastalıklarının önüne geçeceği ortaya çıktı.

Gençleri etkileyen karaciğer hastalığının temel nedenleri ise, Alkol ve obezite.

İngiliz Daily Mail gazetesi tarafından yayınlanan çalışma, 2020 yılına kadar, karaciğer hastalığı olan insanların oranının artacağı ve yılda 80 bin civarı kayıp ile kalp hastalığı olanların oranını geçeceğini ortay koydu.

“Erken ölüm olasılığı yüksek”

Southampton Üniversitesi’nden araştırmaya katılan karaciğer uzmanı, Profesör Nick Sheron, “40-50 yaşları arasındaki orta yaşlı yetişkinlerde karaciğer hastalıkları sebebiyle erken ölüm olasılığı yüksek” şeklinde konuştu.

Hepatit, karaciğer kanseri, safra kanalı tıkanıklığı, gilbert sendromu gibi önemli hastalıkları, insan vücudundaki karaciğer organını etkileyen birkaç hastalıktan biri.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, hepatit hastalığı tedavi olmadan kendiliğinden iyileşebilir veya bir yara (karaciğer yarası) ya da karaciğer kanserine dönüşebilir. Dünyadaki hastalıkların en yaygın nedenleri karaciğer virüsleri. Ancak karaciğer hastalıkları, diğer hastalıklardan, alkol ve bazı ilaçlar gibi toksin maddelerden ve bağışıklık sistemi hastalıklardan da kaynaklanabilir.

Kirli yiyecek veya su tüketimi sonucu oluşur

Hepatit A, genellikle kirli yiyecek veya su tüketimi sonucu oluşur. Ancak, Hepatit B, C ve D, genellikle kirli vücut sıvılarıyla temas nedeniyle meydana gelir. Bu virüsler en çok kan veya kan ürünleri verilmesi ya da kirli tıbbi ekipmanların kullanılması ile bulaşıyor.

Önce The Lancet tıp dergisinde yayınlanan çalışmanın yazarları, İngiliz hükümetine alkol fiyatlarına zam uygulanması önerisinde bulundular. Geçen ay İskoç hükümeti, Mayıs 2018 itibarıyla, alkolün şişe başına en az 50 pounda satılması kararı aldı.

İngiliz ‘Karaciğer Güvenliği’ Topluluğu Başkanı Judi Rhys, “Çoğumuzun karaciğeri, çok fazla alkol tüketilmesi sebebiyle hastalık riskiyle karşı karşıya” dedi. Reese, “Karaciğer hastalığının ulaştığı korkunç rakamlar, gerçek bir tıbbi krizle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Öncelikle, sağlık çalışanlarının erken tanı ve önlem için ihtiyaç duydukları tüm araçlara sahip olmalarını sağlamalıyız” ifadelerini kullandı.

Alkol Araştırmaları Enstitüsü Direktörü Katherine Brown, ise, “Bu araştırma raporu, karaciğer hastalığı oranlarının, İngiltere’de yükselmeye devam ettiğine dair duyduğumuz endişeleri haklı çıkarıyor. Bu, daha fazla insanın yüksek ölçüde önlenebilir bir hastalık sebebiyle erken ölüm riski altında olduğu anlamına geliyor” şeklinde konuştu.