Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hava kirliliği oranını ölçmek için kişisel cihaz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransız şirketi, hava kirleticilerin en tehlikeli üç tipinin oranını ölçmek için kullanım rahatlığının yanı sıra küçük boyutu ve ucuzluğu ile ön plana çıkan yeni bir cihaz piyasaya sürdü.

‘Flow’ isimli yeni cihaz, elde taşınabilir bir cihaz olarak kullanılabilir ya da gerektiğinde kullanmak üzere küçük bir çantaya konulabilir ölçüde. Şu anda dünya pazarında satışa sunulan cihazın fiyatı 200 dolar.

Bilim dünyasından en son gelişmeleri ve olayları sunan ‘New Scientist’ sitesi, Fransız ‘Bloom Labs’ şirketi müdürü Roman Lacombe yaptığı açıklamada, “Cihazın bu yaz Londra’nın merkezinde yüz gönüllü tarafından test edilerek bulundu. İngiltere’nin birçok farklı yerinde hava kalitesini haritalamak için kullanılıyor” ifadeleri yer aldı.
Lacombe, “Biz, insanların nefes aldığı hava hakkında bilgi sahibi olmalarına yardımcı olmak istiyoruz. Piyasada birçok hava kirliliği ölçüm cihazı mevcut olmasına rağmen Flow, uçucu bileşenler, havadaki ufak parçalar ve azot oksitler gibi en tehlikeli kirleticilerin üçünün oranını ölçerek kendi türünün ilk cihazı konumunda” dedi.

Dünyanın dört bir yanındaki şehirler, kentsel alanlardaki hava kirliliği oranını ölçmek için, statik algılayıcılara güveniyor. Ancak bu cihazlar, ortalama bir kullanıcıya dakik bilgiler sağlamıyor. Çünkü, kirlilik oranları, ağaçların etkisi, trafik yoğunluğu ve her bölgenin mimari karakteri nedeniyle bir konut alanından diğerine göre değişiklik gösteriyor.