Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hava kirliliğinin temel kaynağı kozmetik ürünleri | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünya kentlerinde yaşayan milyonlarca insan her sabah rutin olarak kişisel bakım ürünlerini kullanıyor. Ancak, çoğu insan makyaj, parfüm ve şampuan gibi ürünlerin hava kirliliğine sebep olduğunu bilmiyor.

İngiltere’de yayın yapan Daily Mail gazetesinde yer alan araştırma haberinde, şehirlerdeki hava kirliliğinin ana sebeplerinin kozmetik ürünleri olduğuna dair güçlü karinelere yer verildi.

ABD’nin büyük kentlerindeki hava kirliliğinin sebebinin yıllardır araçlar ve sanayi merkezleri olduğu düşünülüyordu. Araştırmada ise milyonlarca insan tarafından kullanılan parfüm ve makyaj ürünlerinin havaya zehirli gazlar saçtığını ortaya koydu.

Araştırmaya göre, makyaj ürünlerinin büyük bölümünde silikon içeren D5 maddesi kullanılıyor. Bu madde ürünün abartılı kullanılması halinde atmosferde bina damlarında oluşan toz tabakasına benzer bir tabaka oluşmasına sebep oluyor.

Haberde, ayrıca, D5 maddesi içeren ürünlerin sabah saatlerinde yoğun olarak kullanılması nedeniyle oluşan hava kirliliği çevreye de büyük zarar veriyor.