Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak güçleri, Havice’nin kontrolünü ele geçirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ta, Kerkük’e bağlı Havice ilçesinin terör örgütü DEAŞ’tan kurtarıldığı bildirildi.

Havice Operasyonları Komutanı Korgeneral Abdulemir Yarullah, yaptığı yazılı açıklamada, “Havice ilçe merkezinin tamamı DEAŞ’tan kurtarıldı.” ifadesini kullandı.

DEAŞ, Irak ve Suriye’de geniş bir alanın kontrolünü ele geçirdikten sonra, haziran 2014’te Havice, el-Raşit, el-Abbasi, Riyad, el-Zab’ın da aralarında bulunduğu bazı bölgeleri işgal etmişti. Havice, örgütün Kuzey Irak’taki militanları için Musul’dan sonraki ana üs oldu. Havice’deki bir görgü tanığıyla telefon görüşmesi gerçekleştiren Şarku’l Avsat, Irak güçlerinin şehre baskınıyla, DEAŞ militanlarının da Kerkük’ün güneybatısındaki son kaleleri olan Riyad bölgesine yöneldiği bilgisine ulaştı. Öte yandan DEAŞ’ın Havice’de hala birkaç cephesinin bulunduğu biliniyor.

Havice’yi kurtarma mücadelesinde yer alan 15. Ordu savaşçılarından Muhammed Said, örgütün çöktüğünü, militanlarının direnmeyip çatışmalardan kaçındığını bildirdi. Ayrıca, Havice’de kurtarılan bölgelerin çoğundan kaçan militanların yabancı olduğunu söyledi.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, 29 Eylül’de yaptığı açıklamada “Havice’yi kurtarma operasyonunun ikinci aşamasının başladığını” duyurmuştu.