Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

“Havice operasyonunda 385 DEAŞ militanı öldürüldü!” | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Iraklı üst düzey bir ordu komutanı, dün, Kerkük’ün güneybatısında bulunan el-Havice operasyonu çerçevesinde DEAŞ terör örgütü mensubu 385 militanın öldürüldüğünü açıkladı.

Havice Kurtuluş Operasyonu Komutanı General Abdülamir Yarallah, bugün düzenlediği basın açıklamasında, operasyon kapsamında 150 köy ve bölgenin kurtulduğunu ve 385 teröristin öldürüldüğünü açıklarken, 5 keskin nişancı ve 6 teröristin tutuklandığını, 95 bomba ve 422 mayının etkisiz hale getirildiğini, 20 terörist barınağının da imha edildiğini kaydetti.

Alman Haber Ajansı DPA’nın belirttiğine göre, operasyonda beş bomba üretim tesisi, 34 farklı patlayıcı ve bir dizi silah imha edildi. Ajans ayrıca, 25 mevziinin, 10 silah ve mühimmat deposunun, 15 bubi tuzağının, 10 tünelin imha edilip, 240 kişinin bölgeden tahliye edildiğini ve 5 iletişim merkezinin yerle bir edildiğini bildirdi.

Irak kuvvetleri, geçtiğimiz iki hafta boyunca Reşad, Abbasi, Zab ve birçok köy olmak üzere dört Havice idari bölgesinden üçünü özgürleştirmeyi başardı. Irak’taki federal güvenlik komutanı Raid Şakir Cevdet’in ekibi, Perşembe günü DEAŞ kontrolünden kurtulan el-Havice alanlarının listesini açıklamıştı.

Fransız Haber Ajansı AFP’nin belirttiğine göre, Havice’daki DEAŞ etkisi hala açıkça görülürken, bölgeye girişlerde “Allah yolunda cihad”a çağıran büyük afişler asılı. Zira örgüt, yenildiğini fark ettiğinde öldürülmeden ve Irak kuvvetlerinin, petrol zengini kuzey Kerkük bölgesinde ilerlemesi karşısında bölgeyi terk etmeden önce “yanmış toprak politikası”na başvuruyor. Bu bağlamda örgüt, el-Havice’yi çevreleyen petrol kuyularına ateşe vermek için bölgede kalın siyah duman bulutlarına bıraktı.

Bölge sakinleri ve ülkenin üçte birini işgal eden DEAŞ’a karşı kurulmuş Haşdi Şabi savaşçılarına göre, “Örgüt, milyonlarca dolar zarara uğradı.” Merkez pazarındaki tezgâhları, bomba yüklü bir aracın patlamasıyla moloz yığını haline gelirken, örgüte ait siyah bayraklar, Haşdi Şabi’nin kendi bayraklarıyla değiştirildi. Ayrıca bölgedeki birçok tarım arazisi de yakıldı.

Terör örgütün kontrolü altındaki son Irak şehri el-Havice’ye uzanan yollarda, köylülerin, gıda yardımı isteyenler için araba ve askeri konvoylar oluşturduğu görülüyor.

Gözyaşlarıyla her geçen arabaya el kaldıran Ummu İmad, “Çay veya bir kaşık şeker görmemizden bu yana 4 yıl geçti. Çocuklarımız açlıktan ölüyorlar. Çıplak ayakla yürüyorlar. Sadece DEAŞlı aileler yardım alıyordu. Çünkü bizi, mahsullerimizin dörtte birinden fazlasını vermeye zorluyorlardı” şeklinde konuştu.