Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hawaii’da Kilauea Yanardağı faaliyete geçti: Binlerce insan tahliye edildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hawaii’de bulunan Kilauea Yanardağı’nda Perşembe günü meydana gelen patlamaların ardından yaşanan sarsıntılar sebebiyle yetkililer bölgede yaşayan 10 bin kişinin evlerini terk etmelerini istedi.

Sivil Savunma ekiplerinin Facebook sayfasından paylaşılan mesajda, Mahalo bölgesinde bir caddede açılan yarıktan buharlar ve ısının çıktığı ifade edildi. Yerel bir yetkili ise, tahliye edilecek alandaki nüfusun on bine yakın olduğunu açıkladı.

ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu Hawaii Yanardağ Gözlemevi yetkilileri, yanardağın yerel 02.00’da faaliyete geçtiğini belirtti. Gözlemevine göre, yanardağdaki patlamalar 5 büyüklüğünde bir depreme, bir kaya çökmesine ve bir yanardağın daha faaliyete geçme ihtimaline neden oldu.

Yetkililer, sürekli yaşanan patlamaların, ‘bölgede ölümcül bir kükürt yayılımı’ riski içerebileceği, bununla birlikte metan gazı patlamaları ve yakın bölgelerde büyük kayaların kopmasına ve toprak kaymalarına sebep olabileceğini kaydetti.

Hawaii Valisi David Ige, yaptığı açıklamada, Takımadalar Ulusal Muhafızları’nın harekete geçirildiğini belirterek, bölgede yaşayanların Sivil Savunma’nın uyarılarına uymasını istedi.

Hawaii Acil Durum Yönetimi Dairesi’nin aktardığı bilgiye göre, yetkililer, risk altındaki nüfusu bölgeden tahliye etmek için yerel bir merkez açtılar.