Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hayal fırtınası ve Suudi Arabistan gerçeği | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Malum siyasi tutumlara sahip Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kraliyet yönetimini öfkelendirecek şekildeki üzücü ölümü nedeniyle ülkenin maruz kaldığı krize rağmen Riyad’da soruşturma başlatılıp gerçekler ortaya çıkartıldı.

Dün dehşet verici şekilde zayıf olacağı tahmin edilen Riyad’daki sahnenin farklılık arz ettiğini ve ekonomik açıdan Suudi Arabistan’ın hala güçlü olduğunu söyleyebilirim. Zira aralarında Trafigura, Total, Hyundai, Norinco, Schlumberger, Halliburton ve Baker Hughes firmalarının da olduğu uluslararası büyük şirketlerle 50 milyar dolar değerinde anlaşmalar yapıldığı açıklandı.

Hem bölgede hem de dünyada kalkınma ve ekonomi yıldızlarından biri olan, Dubai mucizesini gerçekleştiren Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Yardımcısı Şeyh Muhammed bin Raşid el-Mektum, Riyad konferansına katılarak Kral Selman’la görüştü. Raşid el-Mektum, Twitter üzerinden büyük Müslüman Arap lideriyle birlikte çekilen fotoğrafına şu yorumda bulundu:

“Haremeyn-i Şerifeyn’in hizmetkârıyla görüşürken (Allah kendisini korusun)… Krallığın kalkınma ve gelişme yolculuğu devam ediyor… Suudi Arabistan, dünya ekonomisinin enerji kaynağıdır.”

Bu açıklama, Suudi Arabistan’ın ekonomik gücünü ve dayanıklılığını göstermektedir. Bu güç, göz kamaştırıcı ve yenilenebilir yatırım girişimleri aracılığıyla uluslararası işbirliği ve kalkınma için kullanılan Riyad’ın elindeki aktif bir silahtır.

Ancak bu, ülkenin tek güç kaynağı değildir. Biz, sadece Suudi Arabistan’ın sahip olduğu ve bu konuda başka hiç kimsenin rekabet edemeyeceği büyük manevi güçten bahsediyoruz.

Müslümanlar için en kutsal iki mekân olan Mekke ve Medine şehirleri, Suudi Arabistan toprakları içerisinde bulunmaktadır. Bu iki mekân, İslam dininin doğduğu yerdir. Buna ek olarak Suudi Arabistan, Arap Yarımadası’dır ve Arap ruhunun başlangıç ve son sığınak noktasıdır.

Konum, yüzölçümü ve jeopolitik değerden bahsedin. Herhangi bir sakıncası yok. Yüzölçümü, devletlerin güç araçlarının bir parçasıdır. Şöyle ki Suudi Arabistan’ın yüzölçümü, Fransa ve Almanya’nın toplam yüzölçümünün iki katını geçmektedir ve Mısır’ın yüzölçümünün iki katından daha büyüktür.

BBC’nin verilerine göre gençler ve gelecek konusunda ise Suudi Arabistan, nüfus bakımından YouTube’u en çok kullanan ülkelerden birisidir. Ayrıca Suudiler, Arap dünyasında Twitter kullananların yaklaşık yüzde 40’ını teşkil etmektedir.

Kaşıkçı meselesinin şeffaf ve dürüst bir şekilde araştırılmasının yanı sıra tüm bunlar, bizi gördüğümüz şeylerin yapay bir fırtınadan ibaret olduğunu ve hayal şafağında kaybolacağını söylemeye sevk etmektedir.