Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak bankalara güvence verdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türk lirasındaki değer kaybının büyük derecelendirme kuruluşlarının beklentilerinin aksine bankalara yönelik herhangi bir risk oluşturmadığını savundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, pazar günü Reuters’a verdiği demeçte uluslararası borç seviyeleri göz önüne alındığında herhangi bir risk beklemediğine ve kamu borç stokunun gayri safi yurtiçi hasılaya kıyasla düşük olduğuna işaret etti.

Faiz oranlarının düşük olması Türk şirketlerinin yıllardır dolar ve euro cinsinden borç almalarını sağladı. Ancak Türk lirasının bu yılın başlarından itibaren yüzde 42’lik bir değer kaybına uğraması borçların karşılanmasını güçleştirdi. Yatırımcılar bankaların borçlarda artış yaşaması ve bu nedenle bir iflas dalgasının başlamasından endişeli.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak, yaptığı açıklamada “Bankaların ve bu dönemdeki tüm kredi kanallarının bilanço tablosuna baktığımızda halihazırda bankacılığa yönelik bir döviz, kur riski yok” ifadelerini kullandı.

Borçlanma konusunda özel sektörünkiler de dahil olmak üzere tüm endişeleri yersiz bulan Bakan Albayrak, “JPMorgan’ın 2019’un temmuz ayında Türkiye’nin borcunun 146 milyar doları özel sektöre ait olmak üzere 179 milyar dolara ulaşacağı tahminine rağmen mevcut borç seviyesiyle ilgili olarak “Toplama baktığımızda Türkiye’nin önünde böyle bir risk ya da problem yok” diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) hükümetten bağımsızlığının sağlanması için ‘gereken tüm adımların’ atılacağını belirten Bakan Albayrak, Merkez Bankası’nın mevcut kur krizine rağmen yaklaşık 3 aydır faiz artırmama yönündeki kararına destek verdi.
Bakan Albayrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın haziran ayında daha geniş yetkilerle yeniden seçilmesinin, mali ve parasal politikalarla yakından ilişkisi olduğunu da sözlerine ekledi.

TCMB’nin diğer ülkelerin merkez bankalarından daha bağımsız olduğunu savunan Bakan Albayrak, Merkez Bankası’nın bağımsızlığını sürdürmek için adımlar atmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Temmuz ayı sonunda faiz oranlarını değiştirmeyen TCMB, bu oranları belirlemek için yapacağı bir sonraki toplantısını 31 Eylülde gerçekleştirecek. Banka bugün yaptığı açıklamada, eylül ayı Para Politikası Kurulu toplantısında parasal duruşun yeniden şekillendirileceğini duyurdu.

TCMB açıklamasında ayrıca liranın istikrarını desteklemek için tedbirler alınacak Para Politikası Kurulu toplantısının 13 Eylül Perşembe günü yapılmasının planlandığı bilgisini verdi.