Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

“Hazır yemeklerle birlikte atık miktarı yüzde 70 azalacak” | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mekke Vali Vekili Muhammed el-Kuveyhıs, hacı adaylarına yönelik Mekke’de hayır kurumlarının dağıttığı yemek ve içeceklerin rastgele atılmasının ciddi çevre sorunlarını da beraberinde getirdiğini söyledi.

Muhammed el-Kuveyhıs, Hac Komitesi’nin, kutsal topraklarda atıkların temizlenmesi için yapılan çalışmaları kolaylaştıracak bir projeyi hayata geçirdiğini açıkladı. Buna göre, kompresörler aracılığıyla hac mekanlarında bulunan depolarda atıklar depolanacak ve en fazla iki gün içinde özel bir ekipman ve mekanizmayla imha edilebilecek.

Çalışma hakkında Şarku’l Avsat’a bilgi veren Kuveyhıs, şunları söyledi;

“Temizlik ekiplerinin hacı adaylarının arasında sınırlı hareket imkanına sahip olmasından dolayı geliştirilen bu yöntem, atıkların temizlenmesiyle ilgili çalışmalarda temizlik ekiplerine büyük oranda kolaylık sağlayacak”

Kuveyhıs, konuşmasının devamında ise şunları söyledi;

“Ayrıca hac mekanlarında yemek pişiren hacı adayların geleneksel yöntemlere başvurmaları sebebiyle atık miktarında artış meydana geliyor. Bunun önüne geçebilmek için Suudi Arabistan Merkezi Hac Komitesi Başkanı Mekke Valisi Halid el- Faysal’ın, 5 yıl içerisinde kutsal topraklarda tamamen yerleşecek projesine dikkat çekmekte fayda var. Bu proje doğrultusunda artık pişmiş yemeğin yerini hazır yemekler alacak. Böylece atık miktarında yüzde 70’e varan bir düşüşün gözlemlenmesi bekleniyor.”