Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

HDP, tutuklu liderlerinin yerine yeni eş başkanlarını seçti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

HDP, dün Ankara’da düzenlenen kurultayda, yeni eş başkanlarının seçilmesi ile yeni bir döneme girdi. Yeni seçilen eş başkanlar, şu an tutuklu olan Eski Eş Başkan Selahattin Demirtaş’ın yerine partiyi, Mart ve Kasım 2019’da düzenlenmesi planlanan yerel seçim, parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlayacak.

Demirtaş, Kasım 2016’da gözaltına alınmıştı

2014 seçimlerinde cumhurbaşkanlığına aday olan Demirtaş (44), 15 Temmuz başarısız darbe girişiminin ardından başlayan operasyonlar kapsamında, Kasım 2016’da partisinden 10 milletvekili ile gözaltına alınmıştı.

‘Terör örgütü yöneticiliği’, ‘Terör örgütü propagandası yapmak’, ‘Suç işlemeye teşvik’ gibi suçlardan 142 yıla kadar cezalandırılması talep edilen Demirtaş, Ocak ayı başında avukatı aracılığıyla yaptığı açıklamada, yeni dönem için parti başkanlığına aday olmayacağını belirtmişti.

Partinin yeni eş genel başkanları Temelli ve Buldan

Dün, HDP’nin 3. Olağan Kongresinde yapılan oylamada, 25. Dönem HDP İstanbul Milletvekili olan Sezai Temelli ve TBMM Başkanvekili olarak görev yapan Pervin Buldan, partinin yeni Eş Genel Başkanları olarak seçildi.

HDP, toplumsal cinsiyet eşitliği ilkesine vurgu yapmak amacıyla, genellikle bir kadın ve bir erkek eş başkan seçiyor.

Türk makamları, Afrin Operasyonu’na karşı çıktıkları için haklarında gözaltı kararı verilen 500 HDP üyesine ek olarak, geçen hafta HDP eski Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay’ın hakkında da gözaltı kararı alındığını açıklamıştı.

HDP, Ankara’nın terör örgütü olarak gördüğü YPG’ye karşı düzenlenen Afrin harekatına, mecliste karşı çıkan tek parti olurken, ABD de, DEAŞ terör örgütü ile savaşında müttefiği olduğunu belirterek, YPG’yi destekliyor.

Buldan, Afrin harekatına karşı olduğunu ifade etti

Pervin Buldan, Ankara’da sıkı güvenlik önlemleri altında yapılan kurultayda eş başkan olarak seçildikten sonra yaptığı konuşmada, “Çözüm savaşta değil barıştadır. Çözüm ölme ve öldürmede değil, yaşama ve yaşatmadadır” diyerek Afrin harekatına karşı olduğunu ifade etti.

Parti kaynakları, partinin, HDP eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ı unutmayacağını, fakat yeni seçilen eş başkanları da destekleyeceğini vurguladı.

Erdoğan ve Türk makamları, HDP’yi, AB ve ABD tarafından da ‘terörist’ olarak kabul edilen PKK’nın siyasi cephesi olmakla itham ederken, parti bu iddiaları reddediyor.

HDP, TSK ile PKK arasında ateşkes bozulduğu 2015 yılı Temmuz ayından bu yana, 3 bin 300 üyesinin gözaltına alındığını açıklarken, HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, “Bu sistematik ve köklü baskı atmosferinde, bu şartlar altında siyaset yapmak zorunda olduğumuzun farkındayız” dedi.

Kurultayda Demirtaş’ın mesajı okundu

Dev ekranda PKK lideri Abdullah Öcalan’ın resimlerinin gösterildiği kurultayda Demirtaş’ın mesajı da okundu.

Demirtaş mesajında, “Direnişimize cevapları tutuklama olacaksa, bin tane daha yeni hapishane yapsalar, bizi dolduracak yer bulamazlar” ifadelerini kullandı.

Demirtaş, HDP’ye Kürt tabanın dışından da destekçi kazandırdı

‘Kürt Obama’ olarak vasıflandırılan, partiyi modern ve ilerici bir sol çizgiye getiren Demirtaş sayesinde, HDP, 7 Haziran 2015’teki parlamento seçimlerinde Kürt tabanın dışından da destekçi kazanarak, parlamentodaki 550 sandalyeden 80’ini kazanmıştı.

Partisini 8 yıl yöneten ve geçen yıl mecliste kabul edilen anayasa değişikliği ile milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması sonrasında gözaltına alınan Demirtaş’ın hala cezaevinde olması, 2019 yılında yapılacak olan, yerel, parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanan HDP’ye büyük darbe indirirken, birçok kişi, partinin 2015’te elde ettiği başarıyı tekrarlayabileceğinden kuşku duyuyor.

Avrupa Parlamentosu’ndan OHAL çağrısı

Avrupa Parlamentosu, geçen perşembe günü gerçekleştirdikleri oturumda, Ankara’ya 15 Temmuz başarısız darbe girişimi sonrasında uygulanan OHAL durumunun kaldırılması çağrısında bulunurken, Parlamentoda alınan ‘Türkiye’de İnsan Haklarının Durumu’ başlıklı kararda, OHAL’in ‘Meşru muhalefeti, ifade ve basın özgürlüğünü daha da bastırmak amacıyla kullanıldığı’ dile getirildi.