Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Hedefimiz Türkiye’nin orkide ihtiyacının yarısını üretmek’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yalova’da, 25 bin metrekare alanda yılda 1 milyon adet orkide üreten firma, 2020’ye kadar üretimini 2,5 kat artırarak Türkiye’nin ihtiyacının yarısını karşılamayı amaçlıyor.

Yalova’da 25 bin metrekare alanda yılda 1 milyon adet orkide üreten Solo Plant firması, üretimini 2020’ye kadar 2,5 kat artırarak Türkiye’nin ihtiyacının yarısını karşılamayı hedefliyor.

Hollanda’dan ithal edilen “Phalaenopsis” türü orkideyi 2013 yılından bu yana kendi tesislerinde üreten firma, iç pazarın yanı sıra ihracat yapmayı da amaçlıyor.

Solo Plant Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Tuğtekin, yaptığı açıklamada, 2013 yılında başladıkları orkide üretimi için 25 bin metrekare alanda sera kurduklarını, burada fideleri kendilerinin ürettiğini söyledi.

“Tamamen sıfırdan çiçek açana kadar bütün üretim sürecindeki orkideler bizim kendi ürünlerimizdir ve tamamen yüzde 100 yerlidir.” diyen Tuğtekin, “2013 yılında bu yatırıma başladık. Şu an şükürler olsun, yüzde 100 başarı sağladık bu konuda.” ifadesini kullandı.

“Laboratuvar kapasitemiz üretimimizden daha fazla”

Tuğtekin, 2020 yılında Türkiye’de ihtiyaç olan yaklaşık 5 milyon adet orkidenin minimum yüzde 50’sini üretmeyi hedeflediklerini belirterek, “Fide konusunda laboratuvar kapasitemiz üretimimizden daha fazla. Talebe göre fidelerimizi yurt dışına ihraç etmeyi planlıyoruz.” diye konuştu.

Laboratuvarlı ortamda “Phalaenopsis” türü orkideyi üreten tek firma olduklarına dikkati çeken Tuğtekin, bu orkidenin özelliği ve yetiştirme aşamalarına ilişkin şu bilgileri verdi:

“Orkideyi cazip kılan çok uzun sürede bu hale gelişi. Laboratuvar ortamıyla birlikte çiçek açmaya kadar olan süre yaklaşık 3 yıl. Çok uzun sürede yetişmesi ve çok zor şartlarda üretildiğinden dolayı hem nazik hem de değerli bir bitki. Burası tamamen bilgisayar kontrollü bir sera. Hava yağışlı ve kapalı olduğunda üretim lambalarımız yanıyor. Bitkinin istediği şeyi doğal olarak sağlayamıyoruz. Suni olarak bu şekilde bitkinin gelişimi için gerekli ışıklandırmayı yapıyoruz. İçerideki sıcaklık, nem bitkinin istediği şekilde ayarlanmış vaziyette. Otomatik olarak seralarda üretimi sağlıyoruz.”

Tuğtekin, üretim kapasitelerinin yüksek olduğunu vurgulayarak, “Yılda 1 milyon adet orkide üretiyoruz. Bunu 2 yıl içinde 2,5 milyon adede yükseltmeyi planlıyoruz.” dedi AA