Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hekim ve Sadr’dan Irak için ittifak mesajı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ta resmi olmayan sonuçlara göre seçim birincisi olan Sairun Hareketi’nin lideri Mukteda es-Sadr ile parlamentoda 22 sandalye kazanan Hikmet Akımı lideri Ammar el-Hekim, yeni kurulacak hükümet için ittifak mesajı verdi.

Sadr ve Hekim, Necef şehrinde düzenledikleri ortak basın toplantısında, ‘bağımsız bir Irak’ kararı alınan seçimlerin ardından en büyük bloğu oluşturmak için siyasi bir hareket başlatacaklarını belirtti.

Hekim, Irak halkına hizmet vermek için ulusal birlik hükümeti oluşturacaklarını dile getirirken, “Sairun ve Hikmet Akımı, hükümetin kurulması için diğer koalisyonlarla görüşmelere başlayacak” ifadelerini kullandı.

“Hepimiz bir araya geleceğiz”

Irak halkı için demokratik devlet inşa edip, teknokrat hükümet kuracaklarını söyleyen Sadr ise, “Hepimiz Irak çatısı altında bir araya geleceğiz” dedi.

Resmi olmayan sonuçlar açıklandı

Resmi olmayan sonuçlara göre, 329 sandalyeli parlamentoda Sairun Hareketi 55 sandalye kazanırken, Başbakan Haydar İbadi liderliğindeki Nasr Koalisyonu 51 sandalye, Hadi Amiri liderliğindeki Fetih 49, Nuri el-Maliki liderliğindeki Hukuk Devleti Koalisyonu 25 sandalye kazandı.

Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi 28 sandalye, Kosret Resul’un başında olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği 15 sandalye, Ammar Hekim’in lideri olduğu Hikmet Akımı 22 sandalyeye, İyad Allavi’nin Vataniyye Koalisyonu 22 sandalyeye, Usame en-Nuceyfi’nin Karar Koalisyonu ise 15 sandalye elde etti.

Sadr ve Hakim’in, İbadi ile birlikte yeni bir hükümet kurmak için Sünni ve Kürt partileriyle ittifak ederek rahatlıkla çoğunluğa ulaşması mümkün görünüyor.