Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Heniyye ve Sinvar ilişkileri iyileştirmek ve anlaşmalara bağlılığı pekiştirmek üzere Mısır’dalar | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ramallah: Kefah Zebun

Hamas liderliğine seçilen İsmail Heniyye, göreve geldikten sonraki ilk resmi ziyaretini Mısır’a gerçekleştirdi.

Hamas, Heniyye’nin Hamas lideri olarak seçilmesinin ardından Kahire’ye gerçekleştirdiği bu ilk ziyareti boyunca heyetin birçok önemli meseleyi, bilhassa ikili ilişkileri ve bunları geliştirmenin yolları ile daha önceki Hamas heyetleri ve Kahire arasında yapılan anlaşmaları pekiştirmenin yollarını konuşacaklarını aktardı. Gazze ambargosunu hafifletmenin yolları ve her iki tarafı ilgilendiren bir takım konularda görüşülecek. Hamas, söz konusu heyetin, Filistin davasıyla ilgili son gelişmeleri, Filistin halkının birliğini yeniden sağlama yolları ile ulusal uzlaşmayı sağlamak üzerinde müzakere edeceklerini söyledi.

Heniyye’ye, Hamas’ın yurtdışı liderlerinden Musa Ebu Merzuk ile Gazze’deki Hamas lideri olan Yahya el-Sinvar , siyasi büro üyeleri Halil el-Hayya ve Ruhi Müşteha eşlik ettiler. Heyete ayrıca Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın iki üst düzey liderlerinden biri eşlik etti ve bu görüşmelerde sadece siyasi anlaşmaların değil, güvenlikle alakalı bir çok meselenin de görüşüleceğini vurguladı. Filistin-Mısır sınırından Kassam sorumlu olduğu gibi, daha önce Mısır’ın arabulucuk ettiği, esirlerin değişimi dosyasından da sorumlu…

Geçmiş anlaşmalar geliştirilecek

Heniyye ve heyeti Mısır genel istihbaratı başkanı, bakan General Halit Fevzi ile görüştü. Eş-Şarku’l-Evsat’ın kaynakları, heyetin Gazze’ye olan baskıyı ve Filistin başbakanının Gazze bölgesi karşıtı faaliyetlerini azaltmak için geçmiş anlaşmaları geliştirerek, Mısır’ın doğrudan bir müdahalesini gerektirecek yolları aradığını söyledi. Kaynaklara göre, Heniyye ilişkilerin iyileşmesinden emin olmayı ve Hamas’ın eski güvenlik anlaşmalarına önem vermesini istiyor. Ancak o, Gazze’ye yardım etmek için Mısır’ın doğrudan müdahale etmesini, yakıt ve elektrik girişini sağlamasını, Refah kapısını açmasını, ticari alış-veriş gerçekleştirmesini istiyor. Hamas, Mısır’la yapılan önceki anlaşmaların vaziyeti düzeltmediğini düşünüyor.

Hamas, Filistin otoritesini suçluyor

Hareketin yetkilileri, Filistin otoritesini bölgede kolaylaştırmalar sunan anlaşmaları engellemekle suçladı. Öte yandan Dışişleri ve hizip ilişkileri dosyaları sorumlusu Azzam el-Ahmet’in de içlerinde bulunduğu Fetih Hareketi liderleriyse, Mısır’ın Filistin hükümetine, Refah kapısını süresiz ve tam olarak resmi lider olması ve geleneksel konumu hasebiyle ancak hükümet aracılığıyla açacağını vurguladığını açıkladı.

Hamas yetkilileri Mısırla yapılan anlaşmalar sonucu Refah kapısının süresiz açılmasından söz ettiler. Mısır istihbarat yetkilileri çok kez Hamas yetkilileriyle görüşmüş ve bölgeye kolaylık sağlayacak güvenlik anlaşmaları yapmaya çalışmışlardı. Mısır, Filistin hükümetinin Hamas’a yönelik maaş ve diğer hizmetleri kestiği sırada, Gazze’ye yakıt ve elektrik vermiş, bunlardan herhangi bir ücret almamış, vergi muafiyetlerini ve diğer vergileri kaldırmıştı.

Mısır ve Hamas yakınlaşması Abbas’ı kızdırmıştı

Mısır ve Hamas arasındaki bu yakınlaşma Filistin hükümetini kızdırmış, Abbas, Hamas’tan idari komiteyi sona erdirmesini ve Gazze bölgesini, koalisyon hükümete bırakmasını, daha sonra da genel seçimlere gitmeyi talep etmişti. Ancak Hamas, bu teklifi reddetmiş ve Fetih Hareketi’nden ayrılan lider Teyyar Muhammet Dahlan ve Mısır arasındaki anlaşma haberlerini yaymaya devam etmişti. Hareketin, değişimin insanların yararına olacağını söylemesi Abbas’ı sıkıntıya sokarken, daha sonra da hareketin siyasi büro üyesi Salah el-Berdevil: “Hamas hiçbir şeyi garantilemiyor” demişti.

“Abbas eğer ciddiyse, Hamas anlaşmaya hazır”

Heniyye, heyetiyle beraber imkân dâhilinde şu anki durumu değiştirmeye çalışıyor. Kaynaklar, onun Mısırlılarla beraber, Abbas’ın Gazze karşıtı faaliyetlerini araştırıp, onlardan bu faaliyetleri durdurması için Abbas’a baskı yapmasını isteyeceğini söylüyor. Heniyye aynı şekilde, Abbas eğer ciddiyse, hareketinin anlaşmaya hazır olduğunu Mısır’a bildiriyor. Hamas Kahire’yle olan ilişkilerde büyük bir iyileşme olmasını garantilemek için, anlaşmanın Mısır üzerinden tamamlanmasını istiyor.
Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi, Abbas’a Filistinlilerin tek ve kanuni temsilcisi olarak sadece Filistin iktidarını tanıdığını bildirmişti. İktidarsa, Hamasla herhangi bir devletin doğrudan ilişkiye girmesine ya da Filistinlilerin resmi temsilcisi sıfatıyla muamelede bulunmasına karşı çıkıyor.