Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Heyet-i Tahrir’üş Şam ile Ulusal Cephe arasında gerginlik | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’de Heyet-i Tahrir’üş Şam (HTŞ) unsurları yapılan ittifak gereği Halep’e 30 km. uzaklıktaki Kefr köyünden, çekildiler.

Suriyeli muhaliflere ait ‘Semarat’ haber sitesinin açıklamasında “anlaşmaya göre muhaliflerin köyü Etarib şehrine doğru terk etmeleri gerekiyordu ve bunu gerçekleştirdiler” ifadelerine yer verildi.

Aktivistler sosyal medya platformlarında ‘Nureddin Zengi Hareketi’ komutanlarından Tevfik Şihab ed-Din’in ses kaydını yayınladılar. Komutan ses kaydında, HTŞ’nin DEAŞ’la mücadele bahanesiyle Suriye Ulusal Kurtuluş Cephesi savaşçılarını tutukladıklarını iddia etti.

Komutan, Suriye’nin kuzeyindeki Ulusal Cephe’ye, Muhammed el- Cevlani’den kurtulana kadar büyük bir askeri harekat başlatması çağrısında bulundu.

HTŞ ve Ulusal Kurtuluş Cephesi arasında çatışma

HTŞ, Kefr köyünü ağır ve orta dereceli silahlarla kuşattığı sırada sivillerden ölen ve yaralananlar olmuştu. ‘Semera’ sitesinin haberine göre,HTŞ, RPG de dahil olmak üzere ağır silahlarla köyü kuşattı. Köydeki Özgür Suriye Ordusu’na bağlı Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin savaşçıları da bu saldırıya karşılık verdiler. Aktivistler, HTŞ’nin attığı bu adımla Halep’in batısındaki nüfuzunu arttırmayı hedeflediğini belirtiyor.

Çatışmalarda 3 kişi hayatını kaybetti

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ nin (SOHR) yaptığı açıklamada, Kefr köyünde yaşanan çatışmalar nedeniyle ölenlerin olduğu belirtildi. Buna göre, aynı aileden iki çocuk olmak üzere 3 kişi hayatını kaybetti. Birçok kişi de yaralandı.

Gözlemevi şu bilgileri aktardı: “Nureddin Zengi Hareketi ile Heyet-i Tahrir’üş Şam arasında sabah başlayıp saatler süren çatışmalarda birisi HTŞ’den olmak üzere üç kişi öldü. HTŞ güçleri Cuma günü köyden bir kişiyi tutukladı.”

Silahtan arındırılmış bölgelere yakın yerlere gerilim

Bu gelişme ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki anlaşma uyarınca silahtan arındırılmış bölgelere yakın yerlere gerilim hakim oldu.
İnsan Hakları Gözlemevi HTŞ’nin köyü abluka altına alarak giriş çıkışları yasakladığını söyledi. HTŞ, Nureddin Zengi Hareketi’nden şartlarına uymasını istedi. Bölgeden gelen haberlerde Nureddin Zengi Hareketi’nin köyden çıkması konusunda anlaşma yaptığı bildirilirken başka bir kaynak, bitkin düşmüş Ulusal Cephe’nin köye bir giriş kapısı açmak için çabaladığını söyledi.

Bu çatışma, son günlerde iki taraf arasında yaşanan beşinci ve en şiddetli olanı. Meydana gelen gerilimi çözmek için arabulucular yoğun çaba gerçekleştiriyor.