Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Heyetu Tahriru’ş Şam için lojistik köprü; Hamid el-Ali | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuveyt, terörle mücadele çağrısında bulunan 4 ülkenin terör listesi olarak sınıflandırdığı isimleri tekrarladı. Ebu Musab el Zerkavi’nin (daha sonra DEAŞ haline gelen grubun kurucusu) desteklediği din adamlarından biri olan Hamid Abdullah el-Ali dahil Kuveyt’ten birkaç ismin de olduğu ilk liste, kırk gün önce yayınlanmıştı.

Pazartesi gecesi, Suudi Arabistan, Mısır, BAE ve Bahreyn ortak açıklama yapmışlardı. Hamid Abdullah el-Ali, iki grup arasındaki kontrol mücadelesine rağmen DEAŞ, Heyetu Tahriru’ş Şam diye ayırmadan destek olan Katar’ın habercilerinden biri olarak sınıflandırıldı.

El-Ali, Kuveyt Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde doktora derecesine sahip bir akademisyen ve aynı zamanda Kuveyt’de bir camide vaiz. Hamid el-Ali’nin çok sayıda öğrencisi ve destekçisi olduğu söyleniyor.

Selefi Şeyh Ali, ülkesindeki selefi hareketin eski sekreteriydi. 2014 BM Güvenlik Konseyi sonrası hazırlanan ‘terör kara listesi’nde yer almasından sonra, bugün Kuveyt’te avukatlık çalışmalarında bulunuyor ve hutbeler veriyor.

Hamid Abdullah el-Ali, Suriye ve Irak’taki aşırı gruplarla iş birliği ile suçlanıyor. Haziran 2014’te Irak’ta DEAŞ örgütünün ilanından sonra, ismi katıksız bir destekçi olarak anıldı. Twitter hesabından da bu destek ve heyecanını gösterdiği için, aynı yılın eylül ayında, Twitter hesabı donduruldu. Kuveyt, Hamid el-Ali’nin uluslararası seyahat yasağı ve mal varlıklarının dondurulmasını kapsayan kararlara uyacağı konusunda söz verdi.

Güvenlik Konseyi raporlarına göre, el-Ali, DEAŞ lideri Ebu Bekir el-Bağdadi ve Heyetu Tahriru’ş Şam lideri Ebu Muhammed Colani ile bir araya gelerek arabuluculuk için çalışmasının yanısıra, malzeme ve insan desteği amacıyla Suriye’ye sık seyahat ediyordu.

Kuveytli yetkililer, 2005 yılında, Kuveyt Güvenlik Güçleri ve el-Kaide’ye bağlı ‘Siyah Ada Hücresi’ isimli uyuyan hücre arasındaki çatışmadan günler sonra, el-Ali ve üniversitedeki konferanslarına katılanlardan biri olan Kuveytli hücre lideri Amer Anzi tutuklandı. Fakat el-Ali, üzerinde hiçbir töhmet kalmadan serbest kaldı.

El-Ali, Ebu Musab el Zerkavi’nin ölüm haberi sonrası ağlayarak şunları yazdı, “Allah-u Ekber! Zerkavi şehit oldu. Ey gökyüzü, zaferi müjdele!”
El-Ali’nin Katar ile olan ilişkisi gelince, 2013 yılındaki Ahrar-uş Şam hamlelerinde en önde duranlardandı. Bunun yanısıra, örgütlere maddi destek sağladığı söylenerek Birleşmiş Milletler terör listesinde yer alan şahsiyetlerden biriydi.