Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Heyetu Tahriru’ş-Şam savaşçıları Arsal’dan ayrıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnanlı Hizbullah ve Heyetu Tahriru’ş-Şam arasındaki anlaşmaya göre, Heyetu Tahriru’ş-Şam savaşçılarından oluşan son grup dün Lübnan Arsal’dan ayrıldı. Savaşçıların yanısıra bölgeden ayrılacak olan Suriyeli siviller de, dün sabah onları Arsal’dan götürecek olan otobüslere akın etmeye başladı.

Savaşçıların ve ailelerinin tahliyesini takip edenler, Şarku’l-Avsat’a, dün öğleden sonra yaklaşık beş bin savaşçı ve sivilin Arsal’dan ayrıldığını ve yaklaşık 113 otobüs ile Suriye’nin kuzeyine geçmek için Filita bölgesine yöneldiklerini söylediler. İsimlerini önceden kayıt ettiren sivillerin, bölgeden ayrılırken güvenlik tehdidinden dolayı isimlerini sildirdiklerini de sözlerine eklediler.

Ulusal Haber Ajansı temsilcisinin aktardığı bilgileri göre, dün akşam Arsal’dan gelen otobüslerin çoğu Lübnan Kızılhaç’ından arabalar, Uluslararası Kızılhaç’a ait ambulans ve kamu güvenliğini sağlamak için hazır olan araçların eşliğinde Suriye topraklarına yöneldi. Temsilci, Şam-Humus-Halep rotasında giden otobüslerin, Suriye tarafına geçmeden önce güvenlik güçleri tarafından incelemeye tabi tutulacaklarını söyledi. Hizbullah ile Hey’etu Tahriru’ş-Şam grubunun anlaşması gereği esir takası yapılacağını sözlerine ekledi.

Doğu Guta’da istenmeyen unsur haline gelen Heyetu Tahriru’ş-Şam yaptığı açıklamada, “İçimizdeki iman, kederli halkımızın acısını paylaşmayı gerektirir. Bu sebeple, sivil faaliyetlerdeki heyetlerle halkımızın taleplerine cevap vereceğiz” diyerek, kendisinden kaynaklı sorunları çözmek ve bölgedeki diğer gruplar ile bütünleşmek için istekli olduğunu bildirdi.