Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hikmet Akımı, Haşdi Şabi’nin İbadi’nin ittifakından kopmasına neden oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Başbakanı Haydar İbadi tarafından, Haşdi Şabi’ye bağlı grupların yanı sıra onlarca oluşum ve diğer partilerin geniş katılımıyla oluşturulan ‘Zafer’ adlı seçim ittifakı, ilan edilişinden birkaç saat sonra dağıldı.

Başbakan İbadi, Haşdi Şabi gruplarının yer aldığı ve Bedir Örgütü lideri Hadi Amiri öncülüğündeki ‘El-Fetih’ grubunda katıldığı ittifakın dağıldığına dair henüz bir açıklamada bulunmadı. Basında yer alan haberlere göre, İbadi’ye yakın bir kaynak, konuyla ilgili bilgi verdi. İbadi, diğerlerinin kabul etmediği koşulları tanımladı. Bu durum ittifakın milliyetçilik ve etnik açıdan geçici olması sebebiyle grupların geri çekilmesine yol açtı.

Ancak kimliğinin açıklanmasını istemeyen, müzakerelere yakın üst düzey bir kaynak, Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada, “İbadi’nin oluşturduğu ve ilan ettiği yeni koalisyon, İbadi’ye talepte bulunan diğer partilerin ittifaka katılımını istemedi. Çünkü bu durum, oyların dağılmasına ve bölünmeye yol açacaktı. Bu ittifakı kabul eden taraflar, ilke olarak diğer ulusal akımların ittifaka katılımına itiraz etmezken, İbadi’nin Hikmet Akımı lideri Ammar Hekim ile anlaşması tartışmaya sebep oldu ve süreç karmaşık bir hal aldı” ifadelerini kullandı. Kaynak ayrıca başta Bedir Örgütü ve Haşdi Şabi gruplarından Asaib Ehli’l-hak Örgütü olmak üzere ittifakta yer alan tarafların, kendi gerçek kitlelerini belirlemek ve tanımak için ittifaktan çekilmeleri gerektiğini belirtti.

Bazı kaynaklar, İbadi’nin Zafer Koalisyonu’ndan ayrılanların, Nuri el-Maliki’nin ‘Hukuk Devleti Koalisyonu’na katılma niyetinde olduklarını belirtti. Öte yandan Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Salim Cuburi’nin müttefiki Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı İyad Allavi ile birlikte İbadi’nin ittifakına katılma olasılığının olduğu yönünde haberler var. Gözlemciler ise, ittifaklar meselesini kapsayan endişe ve istikrarsızlık durumunu göz ardı edemiyorlar.

İbadi’nin ittifakından çekilme süreci

Bedir Örgütü, Asaib Ehli’l-hak Örgütü, Hizbullah Tugayıları, Irak’taki İslami Hareket, İmam Ali Tugayları, Horasani Tugayları başta olmak üzere toplam 19 grup İbadi’nin seçim koalisyonundan çekildi.

Kimliğinin açıklanmasını istemeyen İbadi’ye yakın bir kaynak, Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada, ittifaktan çekilme sebeplerine değindi. Kaynak, İbadi’nin adı bazı yolsuzluk olaylarına karışanların, ittifakına katılmalarına izin vererek ‘hatalar’ yaptığını belirtti.

Öte yandan Şii lider Mukteda es-Sadr’ın destekleyeceği ‘Reforma Doğru Yürüyoruz’ adlı seçim koalisyonuna yakın bir kaynak, Reforma Doğru Yürüyoruz koalisyonunun İbadi’nin koalisyonuna katılacağı iddialarını yalanladı. Adının verilmesinin istemeyen kaynak, koalisyonun inatçılık sebebiyle değil, başka herhangi bir koalisyona katılmayı düşünmediği için İbadi’nin koalisyonuna katılmayacağını belirtti. Koalisyonun çalışmak için doğru bir yaklaşım bulmaya çalıştığını ve diğerleri gibi ittifaklarla kafasını karışmak istemediğini söyledi. İbadi’nin kendileriyle işbirliği yapmayı çok istediğini ancak bunu reddettiklerini belirten kaynak, “Bizim için İbadi’nin güvenilirliği eksildi. Grupların aşamalı olarak ittifaktan ayrılmalarının bir taktik olmadığını ve daha sonra onların yeniden koalisyona katılıp katılmayacağına dair emin olamıyoruz” ifadelerini kullandı. İbadi attığı son adımla, bölgesel partilerin desteklediği mezhepsel projelere katılmaktan rahatsızlık duymadığını gösterdi diyen kaynak, “Bu da bizim ulusal projemiz ile örtüşüyor” şeklinde konuştu.

Bir takım önde gelen siyasiler, İbadi ile Haşdi Şabi ve el-Hekim arasındaki ittifakın kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını dile getirdi. Sivil Demokratik Akım Milletvekili Şuruk İbaci, Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada, “Açıkça bir mezhepsel karaktere sahip olan bir ittifak, Irak sokağı için net bir hayal kırıklığı yarattı. Irak halkı, kişiler ve oluşumlar üzerine tesis edilmiş geçici mezhepsel ittifaklara değil, gerçek mezhepsel ve etnik ittifaklar kurulmasını bekliyordu” ifadelerini kullandı. Irak Milletvekili ve Reform için Halk Partisi Genel Başkanı Ahmed el-Cuburi, Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada, “DEAŞ’a karşı mücadelede İbadi’yi destekleyen siyasi güçler, İbadi’nin mezhepselciliğe geri dönmesini beklemiyorlardı. Gerçek bir blok kurulmasını bekliyorlardı ancak bekledikleri gibi olmadı” şeklinde konuştu.