Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hindistan Başbakanı, Yeni Delhi’de iki otoban açılışı yaptı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hindistan Başbakanı, başkent Yeni Delhi çevresinde trafiği rahatlatmak için iki otoban açılışı yaptı
Hindistan Başbakanı Narindra Moody, başkent Yeni Delhi çevresinde açılan iki yeni otobanın hizmete girmesiyle birlikte, kente giren araçların sayısında yüzde 30 oranında azalma olacağını ve trafiğin rahatlayacağını açıkladı.

Moody, dün yaptığı açıklamada, “Başkentimiz Yeni Delhi çevresinde açtığımı iki otoyol sayesinde kentteki trafik yoğunluğunu ve hava kirliliğini büyük orada azaltacağız” dedi.

Hindistan hava kirliliğiyle boğuşuyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yayınladığı Mayıs ayı raporunda, dünyada en fazla hava kirliliğinin olduğu 14 kentin Hindistan’da bulunduğunu ve başkent Yeni Delhi’nin dünyada hava kirliliğinin en yoğun olduğu 6’ıncı kent olduğunu bildirdi.

Hızlı bir kentsel dönüşüm ve yoğun hava kirliliğinin yaşandığı Yeni Delhi, New York’un yüzölçümünün üçte biri kadar bir yüzölçümüne sahip. Buna karşılık Yeni Delhi’nin nüfusu New York nüfusunun 2,5 katı.

Hükümet tarafından yapılan açıklamada, Yeni Delhi çevresinde kurulan yeni otobanın 6 şeritten oluştuğu ve 135 kilometrekare uzunluğunda olduğu belirtildi. 17 ayda bitirilen otobanın 110 milyar rubie’ye (1.62 milyar dolar) mal olduğu ifade edildi.

50 milyon araç şehre girmeden yollarına devam edecek

Konuya ilişkin gazetecilere bir açıklama yapan Hindistan Kara Ulaşımı ve Otoyollar Bakanı Netin Jadkari, “Ülke içi ulaşımda yıllık olarak başkent Yeni Delhi’den geçen 50 milyon araç, artık şehir içine girmeden yoluna devam edebilecek” dedi.

Başbakan Moody tarafından açılışı gerçekleştirilen ikinci otoban ise Yeni Delhi- Meirut şehirleri arasında hızlı ulaşımı sağlayacak 82 kilometrelik yol oldu.