Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hindistan, ‘Modicare’ sağlık sigortası programını başlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hindistan dün uluslararası alandaki en büyük sağlık sigortası programına başladığını duyurdu. Başbakan Narendra Modi’ye göre ülkede 500 milyon yoksul bulunuyor. “Modicare” adı verilen program her bir yoksul aileye ciddi kategorideki hastalıkların tedavisinde kullanılmak üzere 6 bin 900 dolarlık sağlık sigortası sağlıyor. Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) haberine göre programın, merkezi hükümete ve 29 yerel yönetime toplamda 1,6 milyar dolara mal olması bekleniyor.

Başbakan Modi, programa ilişkin yaptığı açık lamada şu ifadeleri kullandı:

“Program, Hindistan’daki yoksul ailelerin kaliteli sağlık hizmetlerinden faydalanmasına yönelik atılan önemli bir adımdır. Bu programdan 100 milyondan fazla aile yararlanacak.”

Hindistan’daki sağlık sisteminde halk hastane ve doktor sıkıntısı çekiyor. Vatandaşların çoğu ancak hastane masraflarını karşılayabildikleri takdirde hastane ve kliniklere başvuruyor. Özel bir hastanenin tıbbi muayene ücreti ise 15 doları buluyor. Bu miktar günde 2 dolardan az kazanan milyonlarca insan için oldukça fazla olarak nitelendiriliyor.

Hükümet tahminlerine göre ailelerin ortalama harcamalarının yüzde 60’ından fazlası sağlık masraflarına ve ilaçlara gidiyor.

Uzmanlar yeni programa övgüde bulunurken sadece daha ciddi ve uzun süreli tedavi için ikincil ve üçüncül bakım yerine temel sağlık hizmetlerini de içermesi gerektiği görüşünde.

IDFC Araştırma Merkezi’nden Rajiv Lall ve Vivek Dehejia “Mint” gazetesi için kaleme aldıkları makalede şu değerlendirmede bulundular:

“Modicare, Hindistan’daki sağlık hizmetlerinin en zayıf halkası olduğuna inandığımız temel sağlık hizmetlerine değinmiyor. Buradaki en önemli nokta, zayıf olan bu temel sağlık hizmetlerinin kaçınılmaz olarak ikincil ve üçüncül seviyelerdeki sağlık masrafları yükünü artırmasıdır.”