Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hindistan, sel baskınlarını nehir bağlantıları ile çözecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hindistan hükümeti kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakan Narendra Modi’nin onayıyla sel ve kuraklığı önlemek için geliştirilen ve 87 milyar dolara mal olan ülkedeki bazı büyük nehirler arasında bağlantı sağlayacak iddialı bir projeyi önümüzdeki aydan itibaren hayata geçirecek.

Bu dev projede, aralarında Ganj Nehrinin de bulunduğu 60 nehir bir birine bağlanacak. Hindistan hükümeti, bu proje ile çiftçilerin milyonlarca dönümlük ekilebilir arazilerin sulanmasını sağlayacak.

Hindistan, Bangladeş ve Nepal son haftalarda yaşadığı en kötü sel baskınları ile karşı karşıya kaldı.

Kaynaklar, Başbakan Modi’nin, çevre aktivistlerinin itirazlarına rağmen projenin ilk aşaması için inisiyatif kullanarak, binlerce megawatt elektrik tasarrufu sağladığını belirtti.

Hükümet yetkilileri, Ganj, Godavari ve Mahanadi gibi büyük nehirlerin sularının, barajlar ve kanallar kurularak çeşitli su yollarına yönlendirileceğini ve böylece su baskınları ve kuraklık sorunlarının çözüleceğini belirttiler.

Ancak bazı uzmanlar, Hindistan’ın su tasarrufu ve daha verimli tarıma yatırım yapmasının daha iyi olacağı görüşündeler. Diğer yandan, yaban hayatı koruma aktivistleri de projenin çevreye zarar vereceği uyarısında bulundular.

Modi Hükümeti ise, projenin, Hindistan’ın her yıl karşı karşıya kaldığı, yüzlerce kişinin ölümüne ve mahsullerin yok olmasına sebep olan sel felaketlerinin önüne geçileceği ve kuraklıkla mücadele edilebileceği görüşünde.