Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hindistan selden sonra yılanlar ve timsahlarla mücadele ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hindistan’ın güneyindeki Kerala eyaletindeki sel felaketi nedeniyle geçici kamplarda kalan binlerce insan yaklaşık iki hafta sonra evlerine döndü. İnsanların ve hayvanların cesetlerinden süzülen ölüm kokusunun yayıldığı sokaklarda yürüyen insanların yüzüne üzüntü çöktü.

Çamurla kaplı buldukları evlerine dönen insanlar, yatak odalarındaki dolaplarda ve lavabolarda saklanan zehirli Kobra ve Russell yılanlarıyla karşılaştılar.

Sel felaketi nedeniyle en az 445 insan hayatını kaybetti. Eyaletteki insanlar hala şiddetli korku ve panik içinde yaşıyor ve yağışların tekrar başlamasından endişeleniyorlar. Taşkınlar nedeniyle evleri yıkılan 1 milyon Hintli geçici kamplarda kalırken geride kalanlar bölgede benzeri görülmemiş yağışlardan dolayı zarar gören evlerini ve kamusal alanları temizlemeye başladılar.

Eşi yurtdışında çalışan Meryem Ali keder dolu sözlerle şunları söyledi: “Her şey kayıp, her şey. Geriye sadece çamur, bataklık ve anılar kaldı.” Meryem, iki kızı ile evin odalarını temizlemeye, lekeli yatakları ve duvarda asılı olan okul diplomalarını düzenlemeye karar verdiklerinde, evinin geri kalan mobilyalarından çıkan ve herkesin şiddetli bir şekilde korkmasına neden olan zehirli bir yılanla karşılaştıklarını belirtti.

Öte yandan Mustafa, yılanları yakalamaya çalıştığı için bu günlerde çok meşgul olduğunu söyledi. Mustafa, ormandaki Kobra ve Russel zehirli yılanlarının, sel suları nedeniyle sahiplerinin terk ettiği evlere kadar gelmeleri sonrasında, suların son iki gün içinde çekilmeye başlamasından beri evlerin içinde 150‘den fazla yılan yakaladığını ifade etti. “Bu nedenle, temizlik yapmak için evlerine dönmeye başlayan herkes, zehirli bir yılan veya akrebin ısırmasına karşı son derece dikkatli olmalı” dedi.

Geçtiğimiz beş gün içinde, eyaletin pek çok bölgesinden yapılan haberler, zehirli yılan sokması nedeniyle meydana gelen olayları açıkladılar. Haberlerde, temizlik yapmak için evlerine dönenlerin çoğunun yılanları gördükten sonra kaçtıkları bildirildi. Tharsar ilçesinin Shalkade semtinde, suların çekilmesinin ardından evine dönen bir adamın evini yeni meskeni olarak kullanan bir timsahla karşılaşınca şok olduğu ve hemen dışarı çıkarak timsahı yakalayıp iple bağlamak için komşularından yardım istediği aktarıldı.

Kerala yerel yönetimi, bu felaketle mücadele etmek için sellerden etkilenen tüm bölgelerde yılan zehirlerine karşı serum sağlandığını ve doktorların son dönemlerde yılan ısırıklarının kurbanlarının bulunduğu bölgelere ziyaret düzenlediğini açıkladı. Yıllar boyunca 140’dan fazla Kobra yılanı yakalayan ve yaban hayatı ve yılan uzmanı olan Viva Schorich, Kerala sakinlerine evlerine döndükten sonra eşyalara doğrudan dokunmamaları ve dokunmadan önce de bir çubuk kullanarak kontrol etmeleri tavsiyede bulundu. Ayrıca, evdeki eşyaların ve yerlerin yılanları uzaklaştıran kokuları nedeniyle kerosene veya dizel ile karıştırılmış su ile silinmesini de önerdi.

Meslektaşlarından oluşan bir ekiple zarar gören bölgelerin temizlenmesi çalışan Parlamento üyesi Im Suraj, selden etkilenen evlerin, apartmanların ve dükkanların temizlenmesinin, zehirli yılanlar, akrepler ve çeşitli sürüngen türleri gibi yeni misafirler nedeniyle çok büyük zorluklar içerdiğini belirtti. Ayrıca, yoksulların zayıf yapılı evlerinin sel felaketinden sonra yaşamak için uygun olmadığını söyledi.

Sel suları pek çok bölgeden çekilmiş olsa da, yaşamın geri dönüşü aylar alacak. Sel felaketi nedeniyle zemin kattaki çamurun yaklaşık 8 feet yüksekliğine ulaşması sonucunda dükkânın ilk iki katında depoladığı malların telef olmasından dolayı çok üzülen kumaş tüccarı Selim şöyle dedi: “Onam Festivali ve Kurban Bayramına hazırlık olarak büyük miktarda kıyafet depolamıştım. Çok çaresiz hissediyorum. Bu kaybı telafi edebilmem için kesinlikle başka bir ömre daha ihtiyacım olacak. Diğer pek çok insan gibi, sıfırdan başlamam gerekecek.”

Selim bu kayıplardan zarar gören tek kişi değil, onun gibi yüzlerce insan var. Eyaleti etkileyen tüm yıkım ve tahribatın ortasında, bölgede, evini terk etmek zorunda kalan insanların anlattıkları trajedik anılardan başka bir yaşam izi yok. Bu insani felaketin ortasında, arama kurtarma çalışmalarının kadın ve erkek kahramanlarının destansı maceraları öne çıkıyor. Hava Kuvvetleri, suların ortasında mahsur kalan insanları kurtarmak için helikopterler gönderirken görevliler ve gönüllüler ise insanları her taraftan suyla çevrelenen evlerinden çıkararak güvenli kamplara gönderdiler. Bunların arasında helikopterle kurtarma işleminden sadece iki saat sonra tıbbi müdahale gören hamile bir kadın olan Chagita Gabel de vardı. Bu insani görevle ilgili olarak sorulan bir soru üzerine Donanma komutanı Vijay Varma, bu operasyonun onun için en büyük zorluk olduğunu söyledi.

Sel mağdurlarından olan Muhammed Anaşid, 4 kadının kurtarma teknesine çıkması için omuzlarını merdiven yapan ve görüntüleri sosyal paylaşım sitelerinde hızla yayılan bir görevliye olan büyük şükranlarını dile getirdi.

Sel Felaketi Müslümanları ve Hinduları birleştirdi

Mükemmel hikayelerden biri de, eyaletten yaklaşık 350 tutuklunun yardım kamplarına yemek pişirip paketlemesiydi. Paketlenen gıdalar havadan köylere atıldı. Mahkumlar ayrıca, kurtarma operasyonlarında tükenmiş olan ordu, donanma kuvvetleri ve sahil güvenlik liderleri için yiyecek hazırladı.
Zengin, fakir, Hindu ve Müslüman ayrımı yapmayan sel felaketi, din, ırk ya da siyasi ilişkiden bağımsız bir insani dayanışma örneğine şahit oldu. Bu parlak örnekler arasında, en çok etkilenen bölgelerden biri olan Maraboram bölgesinin kuzeyindeki Juma mescidinin, sığınmaları için Hindu aileler de dahil olmak üzere evlerini terk etmek zorunda kalan tüm insanlara kapılarını açmasıydı. Shalevar köyünde bulunan Cuma mescidi, sel mağdurlarının uyumalarına ve gecelemelerine izin verdi ve onlar için yemek hazırladı. Sel baskını sona erdikten sonra, Müslüman gençlerden oluşan iki grup, Arefe günü dolayısıyla oruçlu olmalarına rağmen, tapınakları temizlemek için Wayanad ve Malaburam bölgelerine gitti.

Diğer bir sel mağduru Necmeddin ise mevcut kurtarma çalışmalarına olan katkıları hakkında soru sorulması üzerine “İslam, savaş zamanlarında bile ibadet yerlerini korumamızı emrediyor. Şu anda yaşadığımız zor zamanda Allah’ın bizi en iyi şekilde mükafat vereceğine eminiz. Gördüğümüz en güzel şeylerden biri, yaptığımız şeyden çok etkilenen tapınak makamlarının onay ve kabul işaretleri.

Bunun üzerine, birçok Hindu genç de kendi bölgelerindeki camilerin temizliğine katıldı.

Yeni Delhi Hükümeti Bakanı KJ Alphons, dökümcülük, elektrikçilik ve marangozluk alanlarında çalışan işçilere eyalette yeniden hayatın normale dönmesine ve konut sahiplerinin geri gelmesine hazırlık olarak, hasarlı evlerin onarımına yardımcı olmaları çağrısında bulundu. Zarar görmesi nedeniyle Koçi havaalanında uçuşların bir hafta daha askıya alınmasından dolayı, ticari uçuşlar için askeri havalimanı kullanılıyor.