Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hindistan ve Çin askeri ilişkilerini güçlendirmek için anlaştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hindistan, Çin ve Hindistan Savunma Bakanları arasında gerçekleşen toplantının ardından yaptığı açıklamada, iki ülkenin ortak sınırlardaki barışı sağlamak amacıyla askeri ilişkilerini genişletmeyi ve ilişkilerini güçlendirmek üzere anlaştıklarını bildirdi.

Geçtiğimiz yıl iki Asya ülkesi arasındaki ilişkiler, Himalayalar’daki tartışmalı bölgede yaşanan 73 günlük çatışma nedeniyle gerilmesine rağmen her iki ülke de son aylarda ilişkileri onarmaya çalıştı.

Çin Savunma Bakanı Wei Fenghe bu hafta Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile görüştüğü Hindistan ziyareti sırasında, iki ülke arasındaki dostluğun geçmişe dayandığını vurguladı.

Hindistan hükümeti, Wei’nin Hindistan Savunma Bakanı Nirmala Seetharaman ile yoğun temaslarda bulunduğunu bildirdi.

Hindistan’dan Perşembe günü yaptığı açıklamada, iki ülkedeki silahlı kuvvetlerin, eğitim ve ortak tatbikatlar ve diğer alanlardaki işbirliğini güçlendirmeye karar verdiklerini kaydetti.

Ayrıca Hindistan 2 bakanın görüşmeler sırasında iki ülke arasındaki sınır konusunun ele alındığını belirterek, barışın sürekliliğini sağlamak için ‘güven oluşturan önlemler’ uygulamaya karar verdiklerini bildirdi.

1962 yılında Hindistan – Çin arasında yaşana sınır savaşı yaşandı. 3 bin 500 kilometrelik sınır üzerinde yaşanan anlaşmazlıklar hala devam ediyor.