Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hindistan’da tüm önlemlere rağmen ‘damat kaçırma’ geleneği sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hindistan’ın Bihar eyaletinin başkenti Patna’da müzik çalan araç konvoylarının yanı sıra havai fişekler, davullar ve zurnalar da düğüne eşlik ediyor. Fakat kaçırıldıktan sonra zorla evlendirilen 29 yaşındaki mühendis Vinod Komar, düğün törenlerinin bu sesinden rahatsız…

Komar polislerin kendisini kurtarmasından sonra “Zorla yapılan bu evliliği sonlandırmayı ve yaptıklarının cezalandırılmasını istiyorum” dedi.

DPA’nın haberine göre Komar bir arkadaşının düğününe katılmak için aralık ayının başında Carkhand eyaletinden Patna’ya gelmişti. O akşam ‘damatın kaçırılması’ olarak adlandırılan zoraki evliliklerin kurbanı oldu. Şiddet ve baskı altında zorla, daha önce hiç tanımadığı bir kızla evlendirildi.

Komar’ın ifadesine göre 2017 yılının ocak ayından bu yana komda olan babasını ziyarete gelen aile dostu Sorendr ile babasının vefatından sonra da görüşmeye devam etti.

Sorendr, arkadaşının düğününe giden Komar’ı evine çay içmeye davet etti. Komar’ın eve girmesinden sonra birkaç kişi aniden onu bağladı ve bir odaya hapsetti. Komar’ın “Benden ne istiyorsunuz” diye sorduğu kimseler kız kardeşiyle evlenmesi gerektiğini söyledi. Komar yaşadıklarını anlatırken “Silahları vardı. Bunu kabul etmediğim takdirde beni dövmek ve öldürmekle tehdit ettiler” ifadesini kullandı.

Komar, 100 binden fazla nüfusa sahip yoksul bir eyalet olan Bihar’da geçen yıl kaçırılan 3 bin 400 erkekten sadece biri.

Polis, damatların kaçırılma operasyonları hakkında verilerin bulunmadığını fakat Bihar’da çok sayıda erkeğin bu şekilde zorla evlendirildiğini açıkladı.

Koshish Yerel Yardım Örgütü Başkanı Rupesh açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bu 1980’lerde yaşanan tarım krizinden sonraki en kötü durum. O zamanlar fakir çiftçilerin çocukları okula gidiyor, eğitimlerini alıyor sonra yeni görevler ediniyordu. Böylece evliliklerin değeri arttı. Aynı zamanda evliliğin tamamlanması için gelinin ailesinin damada ödediği çeyiz miktarını genç kızların aileleri karşılayamıyordu.”

Bu uygulama 1961’den beri Hindistan’da yasak olmasına rağmen halen büyük ölçüde yaygın. Erkeklerin ve kız çocukların evlenmesi Hint aileler için büyük önem taşıyor.

Bihar’da bazı ebeveynler damatların kaçırılması için haydutlar kiralıyor ya da bunları kendileri yapıyor.

Özellikle kutsal bir bağ olarak tanımlanan bu evlilikler genellikle devam ediyor. Çünkü toplumsal baskı nedeniyle çiftlerin ayrılması oldukça zor.

Günümüzde damatların kaçırılması her ne kadar daha seyrek görülse de Komar gibi insanlar halen bu tehlike ile karşı karşıya. Komar, devlete ait güçlü bir şirketin çalışanı olması nedeniyle özellikle 40’lı yaşlarında bir kadın için ‘iyi bir av’ olarak görülüyor.

Youtube’da Komar’ın ağlar halde gelinin yanında isteksizce durduğu videosu yayınladı. Komar yaptığı açıklamada “Onunla evlenmek bir bizon ile evlenmekle aynı” dedi. Düğünün ertesi günü kardeşi ziyarete gelene kadar ev hapsinde tutulan Komar kardeşine isteyerek evlendiğini söylemek zorunda kaldı. Durumdan şüphelenen kardeşi olayı polise bildirdi. Fakat ailenin bildirdiğine göre polis Sorendr ile işbirliği yapmıştı. Polisler eve gelerek evliliği kabul etmek zorunda olduğunu, etmediği takdirde eziyet göreceğini söyledi.

Arkadaşları ve akrabaları tarafından durumun sosyal medya aracılığıyla duyurulması ve yerel televizyonda yayınlanmasının ardından polislerin eve geldiğini söyleyen Komar aynı gece serbest kaldı.

Komar hiçbir evlilik belgesinin bulunmadığı kadından kaçtı fakat kaçıranlar adalete teslim edilmedi. Komar, Sorendr’ın halen ona ulaşmaya çalıştığını ve tehdit ettiğini söyledi.

Yerel polis sözcüsü, faillerin arandığını fakat bunun faydasız olduğunu aktardı. Sözcü, polisler arasında rüşvet alanların olduğu iddiasını reddederek Komar’ın şikâyetinden sonra soruşturma açıldığını bildirdi.

Yaşadıkları nedeniyle travma geçirdiğini söyleyen Komar geçtiğimiz günlerde Bihar Eyaleti İnsan Hakları Komisyonu’ndan adaletin sağlanmasını istemek için Patna’ya gitti. Komar kaçırılmasına rağmen halen evliliği düşündüğünü belirterek “Ailemin benim için düzenlediği, doğal şartlarda gelişen bir evlilik istiyorum” dedi.