Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hindistan’da ‘üç talakla boşanmak’ artık yasal değil | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hindistan Yüksek Mahkemesi, hükümetten Müslüman erkeklerin eşlerini anında boşamalarına son verecek bir yasa çıkarmasını istedi

Hindistan Yüksek Mahkemesi, Müslümanlar’a eşlerini anında boşama imkanı veren ‘üç talakla boşama’nın yasaya uygun olmadığını kararlaştırdı.

Eşleri tarafından üç talakla boşanmış çok sayıda kadın, medeni kanunlara bağlı Hindistan Yüksek Mahkemesi’ne, bu yaygın uygulama hakkında bir hüküm çıkarılması için dilekçe sundular.

Yüksek Mahkeme hakimlerinden oluşan 5 kişilik heyet, üç talakla boşamanın, dini bir geçerliliğinin olmadığına ve anayasanın etik anlayışına uymadığına karar verdi. Heyetin 5 üyesi de Hindistan’daki tüm temel dinleri; Hinduizm, Hristiyanlık, İslam, Sihizm ve Zerdüştlüğü benimsiyor.

Heyet, erkeklerin evliliği keyfi sebeplere bağlı olarak sona erdirmelerine izin vermeyi bir hakaret olarak kabul ettiklerini belirterek, böyle bir izni kanununun kabul etmeyeceğini eklediler.

Mahkemelerin uygulama hakkında daha önce bazı kararları oldu. Ancak, ilk kez Yüksek Mahkeme tarafından bu konuyla ilgili bir karar çıktı.

Hindistan’daki Müslüman kadın aktivistlerin kurduğu bazı sivil toplum örgütleri, “ayrımcı” olarak niteledikleri uygulamayla ilgili olarak, Hindistan yasalarının ve Kur’an’ın erkeklere böyle bir hak vermediğini savunuyor.

Mahkemelerin dini konulara müdahalesine karşı çıkan İslami kuruluşlar ise “Talak”ın İslamiyet’te yeri olduğunu ve bunun tartışma konusu yapılamayacağını söylüyor.

Hindistan çok sayıda dini barındıran bir yapıya sahip. Dini kurumlara evlilik, boşanma ve miras meselelerinin idaresiyle ilgili yetki veriyor. Bu da ülkede yaşayan 180 milyon Müslüman arasında boşanmanın yaygınlaşmasına sebep oluyor. Başbakan Narendra Modi liderliğindeki Hindistan hükumeti, anayasaya aykırı olduğu ve kadınlara karşı bir önyargı oluşturduğu gerekçesiyle üç talakla boşanma uygulamasına yönelik yasağı destekliyor.