Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hindistan’da ‘vatandaşlık’ krizi büyüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hindistanlı yetkililer, ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Assam eyaletindeki 4 milyon kişinin vatandaşlığını iptal eden tartışmalı yasa taslağını duyurdu. Söz konusu taslak, Müslüman azınlığı hedef aldığı gerekçesiyle sert tepkiyle karşılaştı.

Amaçlarının komşu Bangladeş’ten yapılan yasadışı göçle mücadele etmek olduğunu söyleyen hükümet yetkilileri, Ulusal Vatandaşlık Kaydına (NRC) ilişkin taslağı kamuoyuyla paylaştı. Taslağa göre, milyonlarca kişinin Bangladeş’e bağımsızlık getiren savaştan kaçtığı 1973 yılından önce eyalette olduklarını kanıtlayabilenler kayıt yaptırabilecek.

Bangladeş’in Pakistan’dan bağımsızlık kazanması için yapılan savaş sırasında yüzbinlerce insan Bangladeş’ten Hindistan’a kaçmıştı. Bu kişilerin büyük bir çoğunluğu Bangladeş ile uzun bir sınırı olan Assam’da yaşıyordu.

Öte yandan Hindu milliyetçilerinin NRC’yi, 2016’dan beri Başbakan Narendra Modi liderliğindeki iktidar Bharatiya Janata Partisi tarafından yönetilen eyaletteki Müslüman azınlığa saldırmak için kullanacağına yönelik endişeler hakim. Şarku’l Avsat’ın ulaştığı bilgiye göre Kayıtlar Genel Müdürü, 30 milyondan fazla insanın isminin NRC’de kayıtlı olduğunu, yetkililerin bunlardan sadece 4 milyon kişiyi kayda almadığını belirtti.

Genel Müdür, “Assam ve Hindistan’ın geneli için tarihi bir gün. NRC’nin tamamlanmış ilk taslağını duyurarak önemli bir adım attık. Gerçek Hintliler endişelenmesin, çünkü nihai listeye kayıt olma şansları çok yüksek” ifadelerini kullandı. Yetkili, isimleri listede yer almayanların 30 Ağustos’tan itibaren ‘belirli bir prosedür uyarınca’ itiraz edebileceğini ve nihai listenin Aralık ayında hazır olacağını aktardı.

Hindistan İçişleri Bakanı Rangat Singh, NRC taslağı konusundaki endişeleri gidermeye çalıştı. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre Mecliste yaptığı açıklamada Bakan’ın, ‘Kimse haksız yere bir şeye zorlanmayacak. Paniğe gerek yok’’ dediği belirtildi. Guwahati’deki basın toplantısında taslağa dair açıklama yapan İçişleri Bakanlığı yetkilisi Satyendra Garg da, “Nihai olmayan listedeki isimlere dayanarak kimsenin göz altı kamplarına gönderilmesi söz konusu değil” diye konuştu.

Aktivistlerden kınama

İnsan hakları örgütleri NRC taslağını kınarken, bölge sakinlerinin vatandaşlıktan çıkarılmasının Myanmar’ın Rohingyalı azınlıkların haklarını ellerinden almasına ve 1982’de çıkardıkları korumayı geri çekmesine benzediğini savundu.

ABD merkezli insan hakları grubu Avaaz da “Şikayetleri ve müracaatları inceleyen aktif bir kurum yok. Listeye alınmayanlar, itiraz etmek için yeterli zamana sahip olmayacaklar” diyerek hükümetin adımını eleştirdi.

Avaaz İcra Direktörü Ricken Patel yaptığı açıklamada, “Herhangi bir danışmanlık desteği almadan karmaşık ve adaletsiz itiraz süreçlerinden geçecek olanlar yalnızca Müslümanlar olacak. Eğer kaybederlerse ülkede kalma umutları bitecek’’ dedi.

Assam, Hindistan’da vatandaşlık kaydını şart koşan tek eyalet. Çay üretimi ile tanınan ve nüfusu 33 milyona ulaşan eyalet, uzun yıllardır yerleşik kabileler ve gurbetçiler arasındaki şiddet eylemlerine tanık oluyor. Hindistan tarihinin en büyük katliamlarından birinin yaşandığı 1983’te Nili’de, çoğunluğu Müslüman ve çocuklardan oluşan yaklaşık 2 bin göçmen tek bir günde katledilmişti.