Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hindistan’ın güneyini vuran sel felaketinde yüzlerce kişi öldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, selden en çok etkilenen eyaletlerden Kerela’daki durum hakkında açıklamalarda bulunarak, hükümetin eyalete 72 milyon dolar (5 milyar rupi) yardım sağlayacağını açıkladı. Şiddetli yağışların yol açtığı sel ve heyelanlarda 324 kişi hayatını kaybetti.

Kerala Eyaleti Başbakanı Pinarayi Vijayan daha önce yaptığı açıklamada, eyaletteki durumun vahim olduğunu belirtti. Eyaletteki kaybın 195 milyar rupi olduğunu işaret eden Vijayan, 20 milyar rupi yardım talep etti.

Vijayan dün Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Yüzyılın en kötü sel felaketiyle karşı karşıya kalan Kerela’da, 80 baraj açıldı ve 324 kişi öldü. Bin 500 sığınma evinde 22 bin 139 kişi yaşıyor” ifadelerini kullandı.

Dün yayınlanan haberlerde yalnızca bir günde en az 35 kişinin öldüğü ve sel nedeniyle mahsur kalan binlerce insanın kurtarıldığı bildirildi.

Kurtarma operasyonlarına 30’dan fazla askeri helikopter ve yaklaşık 400 tekne katıldı.

Hükümetin yaptığı açıklamaya göre kurtarma ekipleri dün 82 binden fazla insanı kurtardı fakat hala sel suları ve taşkınlar nedeniyle mahsur kalan binlerce insan bulunuyor.

Geçtiğimiz hafta Kerela’yı etkisi altına alan yoğun yağışın Pazar akşamı etkisini kaybetmesi bekleniyor.

Hindistan’daki Muson yağmurları, çoğunlukla haziran ayından eylül ayına kadar devam ediyor. Tarım için önemli olan bu yağışlar, büyük hasarlara da neden olabiliyor.