Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Hindistan’ın İsrail ilişkileri Arapları etkilemez’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt ve Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj ile New York’ta düzenlenen Birleşmiş Millet (BM) 72. Genel Kurul Toplantısında bir araya geldiler. Görüşmede Arap Birliği ve Hindistan arasında ekonomi ve kültürel alanda ikili ilişkilerin desteklenmesinin önemi ele alındı.

Arap Birliği Sözcüsü Mahmud Afifi yaptığı açıklamada, taraflar arasındaki tarihsel bağlar ve ortak çıkarlar a vurgu yaptı.

Açıklamada, geçtiğimiz günlerde Hindistan Başbakanı’nın işgal altındaki Filistin topraklarına uğramadan İsrail’i, ziyaret etmesine yönelik Genel Sekreterin Başbakan’a gönderdiği mesajına atıfta bulunarak, Arap tarafının, Hindistan’ın, başta Filistin davası olmak üzere, Arap meselelerine olan güçlü desteğin devamını sabırsızlıkla beklediğinin altı çizildi.

İsrail ödüllendirilmemeli

Sözcü Mahmud Afifi, Genel Sekreter’in, Hindistan Dışişleri Bakanı Sawaraj’a Arap tarafının, mevcut Hindistan hükümetinden, iki devletli çözüme destek vermesinden önce, bağımsız bir devlet kurması için Filistin halkının meşru haklarına ilişkin açık ve kamusal destekte bulunmasını beklediğini söyledi. İsrail’in, Filistinlilerin müzakere masasına yeniden dönmesi ve önümüzdeki yıl BM Güvenlik Kulunda, 2019-2020 dönem başkanlığı adayına destek vermesi için Hindistan’la iyi ilişkiler kurduğuna dikkat çeken açıklamada, uluslararası kararlara uymayan İsrail’in bu davranışlarının ödüllendirilmemesinin gerektiği belirtildi.

Hindistan’ın Filistin politikası değişmedi

Hindistan’ın Filistin davasını destekleme konusundaki tutumunun değişmediğin dikkat çeken Mahmud Afifi, Hintli Bakanın, ülkesinin İsrail’le olan ilişkileri, Arap ülkeleriyle olan çok boyutlu ilişkilerine herhangi bir zararı olmayacağını ifade etti. Mahmud Afifi son olarak, yakında yapılacak olan Arap-Hint bakanlar toplantısının, bu konuda iki taraf arasında görüş alışverişinde bulunmak için iyi bir fırsat olacağına dikkat çekti.