Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hindistan’ın Rusya ile ABD arasındaki denge oyunu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Trump yönetiminin dış politika özelliklerini ve Güney Asya’ya yaklaşımını kamuoyuna açıklayan bir konuşmayı her gün yapmaz.

Ancak, Yeni Delhi’ye gerçekleştireceği ziyaretten günler önce, ‘Washington’un Hint ve Pasifik okyanusunda artan Çin etkisine karşı Hindistan ile işbirliklerinin derinleşmesini istediğini’ söylediği bu konuşmayı yaptı.

Washington’daki Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nde konuşan Tillerson, Hindistan ile olan yakın ilişkilerinin önümüzdeki yüz yıl boyunca ABD için bir öncelik olacağına değindi.

Tillerson, ABD ve Hindistan’ın, kendi vatandaşlarının yanısıra, dünya genelindeki insanlarının güvenliğini ve refahını savunduğunu, istikrarı dünyanın her tarafında temsil ettiğine dikkat çekti.

Tilerson, Hindistan stratejik rakibi Çin’e de seslenerek, Pekin’in “Tek Kemer Tek Yol” isimli büyük projesinin kara ve deniz yoluyla Çin’i Avrupa’ya bağlayarak, Güney ve Orta Asya’daki bütün yatırımları kapsayacağını tekrarladı.

Londra merkezli ‘Diplomat’ dergisinde yazan Ankit Panda’ya göre, Trump yönetimi, Çin’in “Tek Kemer Tek Yol” girişimi ile Asya’nın stratejisinin parlak parıltısını ilk kez gördü.

Yeni Delhi, Washington’u takip ediyor. Trump ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin bu yaz ortak yayınladıkları bildiride, Çin’in projesini üstü kapalı şekilde reddettiklerini hatırlamak önemli.

ABD’nin BM Büyükelçisi Nikki Haley’in, birkaç gün önce ABD’nin Pakistan’ı izlemesine Hindistan’ın yardım edebileceğini söylediğini hatırlamak önemli. Çünkü ABD, terörizmi destekleyen herhangi bir hükümete izin vermeyecek.

Hindistan, Rusya ile de yakınlaşıyor

Hindistan ile Rusya arasındaki ilişkilerin her zamankinden daha güçlü olduğunu gösteren güçlü bir siyasi işaret olarak, Rusya, Hindistan ile Kara, deniz ve hava kuvvetlerini içeren ilk ortak askeri tatbikatını başlattı.

Rusya’nın Hindistan Büyükelçisi Aleksandr Kadakin, Rusya’nın Hindistan’a nükleer denizaltı veren tek ülke olduğunu açıklamıştı.

Ancak, ABD onun safında durmasına rağmen, Hindistan neden Rusya’yı kucaklamaya devam ediyor?

Uzmanlar, Hindistan’ın savunma ilişkilerini ABD ve Rusya ile dengede tutmak istediğini söylüyor.

Son yıllarda ABD ve Japonya ile yakınlaşan Hindistan’ın, ABD’den silah ihracat oranını yükselttiği ve ABD silahlarının en büyük tedarikçisi olarak Rusya’nın yerini aldığı söyleniyor.

Hindistan’da bazıları, Yeni Delhi ve Washington arasındaki ilişkilerin, Yeni Delhi ile Moskova arasındaki ilişkileri tehdit edip etmeyeceğini merak ediyor.

Hindistan, Rusya ile ortak tatbikatlarla bölgesel etkisini güçlendirmeye çalışıyor. Rusya ile yapılan tatbikatlar, Hindistan’ın Kuzeydoğu Asya’daki askeri varlığına katkıda bulundu. Hindistan, gelecekte Kuzey Doğu Asya ülkeleriyle ilişkilerde bulunup, Kuzey Kore ile yaşanan nükleer silah krizine nüfus edebilir.

ABD ve Rusya arasındaki stratejik rekabet yoğunlaştıkça, Hindistan bu iki kutupta da kazanmayı hedefliyor.

ABD ve Japonya ise deniz güvenliği alanında Hindistan ile işbirliğini güçlendirmek için çalışıyor.

İsminin açıklanmasını istemeyen Hintli bir diplomat şunları söyledi, “Rusya yıllardır Hindistan ile olan ilişkilerini sürdürmek istiyor. Fakat ABD, Kızılderililerin daha iyi bir hayat aramak için göç ettiği yer. Kızılderililer süper güçlere böyle bakıyor. Bu kadar basit.”

Hindistan’ın Afganistan’daki rolü

Hindistan, Pakistan’ın Delhi destekli projeleri engelleme girişimlerine rağmen, Afganistan’a istikrar sağlamak için Washington ve Moskova ile birlikte çalışıyor.

Bu ayın başlarında, Afganistan başlıklı Hindistan-Amerikan ve Hindistan-Rusya temasları vardı.

ABD Savunma Bakanı James Mattis ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov, Afganistan’daki ikili ve bölgesel işbirliğinin ufkunu genişletmek ve ülkedeki istikrar ve güvenliği sağlamak için olası tedbirleri keşfetmek için Yeni Delhi’ye geldi.

Tillerson yaptığı konuşmada, Hindistan ve Pakistan’ın, Afgan jeopolitik sisteminin önemli unsurları olduğuna, Hindistan-Pakistan ilişkilerinin geliştirilmesine ilişkin değişikliğin Afganistan için olumlu sonuçlar doğuracağına dikkat çekmişti.

Yakın Doğu Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde Araştırmacı olan Roy Chaudry, “ABD’nin Afganistan stratejisi Hindistan için bir fırsattı. Chaudry, “İlk defa bir ABD başkanı, Hindistan’ı Afganistan ekonomisinin gelişmesinde daha büyük bir rol oynamaya ve Hindistan’ın bu ülkedeki nüfuzuna meşruiyet kazandırmaya çağırdı” dedi.

Modi’nin dış ilişkilerdeki etkinliği

Modi Hükümeti, Başkan Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında dostça yakınlaşmayı tercih etti.

Hindistan Başbakanı’nın destekçileri, Modi’nin dış ilişkilerdeki aktif kişisel katılımını sayesinde ikili ilişkilerin geliştiğini düşünüyor.

Son üç yılda ülkenin dışında 146 gün geçiren Mondi, 5’i ABD olmak üzere 49 ülkeyi ziyaret etti.

Washington, Hindistan’dan Rusya ile yakınlaşmayı durdurmasını istemediği sürece, Trump ve Çin Devlet Başkanı arasında sıcak bir ilişki olduğu gibi, Hindistan, ABD-Rusya arasındaki soğuk ilişkilerin ışığında, konumunu koruyabilir.

Hindistan’ın eski Rusya Elçisi Kanval Sibal, “Hindistan’ın ABD ile savunma konusundaki ilişkileri, Rusya’nın karşılayamadığı alanlarda ihtiyaçlarını karşılıyor. Ülkemizin ABD ile olan ilişkisi, Rusya-Amerika ilişkilerinin gergin olduğu bir dönemde oldukça gelişti. Rusya ve ABD ile ilişkilerimizin dengesini korumak için diplomatik bir zorluğumuz var” diye konuştu.