Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hintli şirketler, İran’dan petrol alımını durdurmayı düşünüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hintli petrol şirketlerinin, Tahran’a yönelik Kasım ayında yürürlüğe girecek ABD yaptırımları nedeniyle İran’dan petrol alımını durdurmayı düşündüğü bildirildi.

Hindistan medyasında yer alan haberlere göre, Hintli petrol rafineri şirketlerinde görevli iki kaynak, Tahran’a yönelik Kasım ayında ABD yaptırımlarının başlamasının ardından Hintli şirketlerin, İran’dan petrol satın almayı durduracağını açıkladı.

Söz konusu haberlerde kaynaklar, Hintli şirketlerin İran petrolüne yönelik nihai kararı Ekim ayı başlarında vereceğini aktardı.

Çelişkili haberler

Bu haberler, geçtiğimiz hafta sonu Reuters’da yer alan, Hindistan’ın ABD yaptırımlarına karşı çözüm olarak İran’dan petrolü rupi ile almaya başlayacağına dair haberler ile çelişiyor.

Hindistan, Çin’in ardından günlük 450 bin varil ile İran’dan petrol ithal eden ikinci ülke konumunda.

Hindistan çözüm arayışında

Tahran ile Yeni Delhi arasındaki bu yakın ilişkiler nedeniyle, Hindistan, ABD yaptırımları karşısında çözüm arıyor.

Piyasa uzmanları, ABD’nin yaptırımları nedeniyle arz ve talep arasında büyük bir boşluğun ortaya çıkacağını, bunun da ham petrol fiyatlarında artışa neden olacağı konusunda endişe duyuyor.

Yaptırımlar 5 Kasım’da yürürlüğe girecek

ABD’nin ikinci yaptırım paketinin yürürlüğe gireceği 5 Kasım’dan itibaren, İran Ulusal Petrol Şirketi, İran Petrol Ticaret Şirketi ve Ulusal Tanker Şirketi’ne uluslararası kısıtlamalar getirilecek.