Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hırvatistan Milli Takımı kahramanlar gibi karşılandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünya Kupası Finali’ni kaybeden Hırvatistan Milli Futbol Takımı ülkesine döndü. Şampiyonlar gibi karşılanan takıma yüzbinlerce Hırvat, Zagreb sokaklarında büyük sevgi gösterisinde bulundu.

100 binden fazla Hırvat, başkentteki şehir meydanına akın ederken dev ekranlarda takım oyuncularını taşıyan uçağı görünce şarkılar söylemeye başladılar. Uçak, askeri uçaklar eşliğinde kalabalığın üzerinden geçerek saat 03:25’te piste iniş yaptı. Takım kaptanı Luka Modric liderliğindeki oyuncular havaalanında taraftarların tezahüratlarıyla karşılanırken büyük mutluluk yaşadılar.

“Hırvatlar böyle sever”

Üstü açık bir otobüse binen ekip, başkent Zagreb’in yolunu tuttu. Hırvatistan’ın dört bir yanından ve özellikle Avustralya’dan gelen büyük bir kalabalık ellerinde bayraklar ve pankartlarla yollara döküldü. Pankartlarda, “Sayımız her ne kadar az olsa da inancımız var, bu yeterli”, “Hırvatlar böyle sever” gibi ifadeler yer aldı.

Kahramanlar gibi karşılandılar

Pazar günü oynanan final maçında Fransa karşısında 4-2 mağlup olup ikinci olarak yurda dönen Hırvat takımı başkent sokaklarında kahramanlar gibi karşılandı. Taraftarlar “1998 Dünya Kupası’nın yarı finallerine ulaşıp ev sahibi takım ile karşılaşması göz önüne alındığında, büyük bir başarı, fakat şaşırtıcı değil” ifadelerini kullandılar.

Kadrosunda her zaman yıldızları barındırdı

Yugoslav futbolunun her zaman büyük bir öneme sahip olduğu bilinmektedir. Bunda Hırvatların büyük bir payı vardır. Onlar içinde öne çıkan yıldızlar arasında, eskilerden, Hırvat Futbol Federasyonu’nun mevcut başkanı Davor Suker, Zvonimir Boban, Alen Boksic, Robert Pruzinsky, Robert Kovac, Niko Kovac; şu an ise Rusya Dünya Kupası’nın en iyi oyuncusu Luka Modric, Ivan Rakitic, Mario Mandzukic gibi oyuncular var.

Alkışlar Hırvatistan Cumhurbaşkanı’na

Dünya kupasında zafere imza atan sadece Hırvatistanlı oyuncular değildi. 2015’ten bu yana ülkenin cumhurbaşkanı olan Kolinda Grabar-Kitaroviç, Moskova’daki final karşılaşmasındaki davranışları ile dünyadaki birçok insanın gönlünü fethetti. Grabar-Kitaroviç, kapanış töreni sırasında şiddetli yağmur altında dakikalarca bekleyerek her iki takımın oyuncularını kucaklaması büyük beğeni topladı.

“Siyaset için değil, sadece spor için”

50 yaşındaki Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitaroviç’in hayranlarından biri sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Dünya Kupası’ndaki en güzel kare: Şiddetli yağmur altında, şemsiyesiz bir şekilde, her ne kadar Hırvatistan kaybetmiş olsa da, Hırvatistan ve Fransa’dan gelen her oyuncuyu kucaklayan Kolinda Grabar-Kitaroviç. Bu duygular saf ve sıcak duygulardır. Siyaset için değil, sadece spor için” ifadelerini kullandı.

“Sizler kahramansınız”

Hırvatistan spor gazetesi Sportske Novosti 4 milyon insanın duygularını, “Kahramanlar! Size teşekkür ederiz. Elinizden gelen her şeyi yaptınız. Sizler kahramansınız. Sizler övüncümüzsünüz. Adınız sonsuza kadar altın harflerle yazılacak!” sözleriyle ifade etti.