Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hizbullah, Müstakbel’in rakibi Sünnileri Yeni Hükümet’e sokmakta kararlı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyrut: Şarku’l Avsat

Lübnan’da “Yeni Hükümet”in kurulmasının önündeki en son engel aşılmayı bekliyor. Zorlu pazarlık süreçlerinin uzlaşıyla sonuçlanmasının ardından “8 Mart Cephesi” içerisinde Hizbullah’ın müttefiki olan 6 Sünni milletvekilinin de yeni Bakanlar Kurulu’nda yer alması talebi çözüm bekleyen son düğüm olarak görülüyor.

Ülkedeki Şii dini otoritelerin platformu olan Lübnan Yüksek İslam Konseyi, Abdullatif Deryan başkanlığında olağan bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonrası Konsey’den yapılan açıklamada hükümetin sakin ve dayanışmanın hâkim olduğu bir ortamda kurulmasına vurgu yapılırken hükümet kurulmasının engellenmesinin arkasında; ülkeyi ve anayasal kurumları çok yönlü projelerle felç etmeyi hedef alan kirli planların olduğu belirtildi.

Konsey tarafından yapılan açıklamada, ülkedeki tüm siyasi parti ve bloklara seslenilerek onlardan hükümetin kurulması sürecinde vatanı kurtarmak için ince düşünmeleri, dayanışma içinde olmaları ve hükümetin kurulmasını engelleyen talep ve isteklerden uzak durmaları çağrısında bulunuldu. Hükümetin istiklal bayramından önce kurulmasının umulduğu belirtilen açıklamada hükümetin kurulması sonrasında vatanın korunması ve ülke ekonomisinin çöküşünün engellenmesi için müzakereler ve görüşmeler yapılmasının beklendiği belirtildi.

Öte yandan Eski Başbakan Fuad Sinyora 8 Mart Sünni Blok sorununun hükümetin kurulmasını engellediğine vurgu yaptı.

Sinyora ile (Sünni) Müstakbel Hareketi temsilcileri arasında gerçekleştirilen görüşmede iç sorunlarla mücadele edilmesi için hükümetin en yakın zamanda oluşturulması gerektiği çağrısında bulundu.

Diğer taraftan Güçlü Lübnan Bloğu Milletvekili Esad Dergam “Herkesi memnun edecek bir çözüm için çaba harcanıyor. Başarılı olunduğu vakit 8 Mart Sünni Blok sorununu aşmış olacağız” ifadelerini kullandı. Dergam, Lübnan Merkezi Haber Ajansı’na verdiği röportajın devamında “Çözüm cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın payından Sünnilere koltuk verilmesi ile gerçekleşmeyecek” ifadelerini kullandı. Dergam “Hiç kimse ile bir polemiğe girmek istemiyoruz. İç ekonomide belirli ilerlemeler kaydetmek üzereyiz. ABD’nin yaptırımları ise Hizbullah’a yakın kişiler için geçerli” dedi.

Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Naim Kasım ise Hizbullah yandaşı Sünni milletvekillerin Yeni Hükümet’te temsil edilmesini desteklediğini belirterek bu talebin yeni olmadığı ve daha önce de gündeme geldiğini ancak bastırıldığını söyledi. Kasım, Beyrut’ta yaptığı açıklamada “Bağımsız Sünniler konusu yeni değil. Hükümet kurma sürecinden önce de gündeme getirilmişti. Biz Hizbullah olarak 3 sorun (Dürziler-Hristiyanlar-Sünniler) ilettik ki Başbakanın hükümet kurma görevi kolay hale gelsin. Başbakana birçok kez Sünnilerin temsil edilmesinin gerekli olduğunu ve (Maruni Hristiyan) Lübnan Kuvvetleri ile Dürzi sorununun çözümü için çalıştığınız gibi Sünni sorununu çözmek için çalışın dedik” ifadelerini kullandı.

“Bu konuda ciddi bir adım atılmadı. Sorunun fiili olarak çözümüne henüz yaklaşılmadı” diyen Kasım “ilk iki sorun çözüldü ancak Başbakan (Saad Hariri) Sünni sorunu çözülmeden hükümeti açıklamak istiyor. Mazeret olarak ise bağımsız Sünniler sorununun yeni olduğunu söylüyor ancak bu doğru değil” ifadelerini kullandı.

Hizbullah’ın hükümetin en yakında kurulmasını istediğini belirten Kasım “Çözüm Başbakan’ın elinde. Bu sorun çok az bir çaba ve tevazu ile çözülebilir. Onlar toplumun büyük bir kesimini temsil ediyorlar. Meclis seçimlerinde başarılı olanların temsil edilmesinde dikkat etilen kurallara göre Sünniler bir kişi ile temsil edilmeyi hak ediyor. Biz ulusal birlik hükümeti kurulmasından yanayız. Bu hükümet ancak bağımsız Sünnilerin temsili ile tamamlanır” dedi.