Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hizbullah silahlarıyla Lübnan siyasetini bölmeye devam ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın vaat ettiği savunma stratejisinin yenilenmesinden kısa süre önce, Lübnan siyasetinde bölünme konusu kabul edilen ve bazı siyasi güçler tarafından reddedilen “Ordu, Halk ve Direniş (Hizbullah’ın silahlı gücü)” denklemine olan bağlılığını yineledi.

Nasrallah, Batı Bekaa’daki seçim töreninde, “Ulusal Ordu ve Halk direnişi ile orduyu ve direnişi kucaklayan insanlar arasındaki uyum, herhangi bir tehdide karşı en büyük stratejik cevaptır” dedi. Ardından, “Batı Bekaa halkının ilgisi Direnişi teşvik etmeye devam ediyor” diye konuştu.

Batı Bekaa ve Şam halkı arasındaki sosyal ve ekonomik ilişkisi hakkında konuştuktan sonra, “İki bölge arasındaki uyum normal yaşamın bir parçasıydı” diye konuşan Hasan Nasrallah, “Suriye yönetiminin, seçimlerde ne adaylardan birini, ne listeyi ne de ismini isimlendirmek için müdahale etmediğini, ancak Suriye’de Lübnan’da müttefikler olduğunu” vurguladı.

Nasrallah, “Bekaa halkının çıkarları Suriye’deki komşularıyla bir arada yaşamaktadır” söyledi.

Hasan Nasrallah, Suriye’deki duruma, rejimin askeri tesislerini hedefleyen Batı operasyonundan sonra, “Rusya’ya ek olarak direniş ekseninde de ısrar ettik” dedi.

Hasan Nasrallah, Beyrut’ta dün katıldığı televizyon programında da, Suriye’ye yapılan saldırıların Suriye ulusunun ve hükümet güçlerinin iradesini kırmak anlamına geldiğini, fakat bunun yerine onların direncini ve kararlılıklarını artırdığını iddia etti.

Nasrallah, “ABD ve müttefikleri Suriye’de hedeflerine ulaşamadı. Bu saldırı silahlı grupların moralini yükseltmeyi amaçlıyorsa, aslında onları hayal kırıklığına uğrattı” dedi. Nasrallah, “Amerikan askerleri, Suriye’deki herhangi bir kara harekatının kolay bir görev olmayacağının farkındadır ve bu yüzden bundan kaçınıyorlar” dedi.

Nasrallah, ABD, İngiltere ve Fransa’nın, Suriye’ye karşı füze saldırıları başlatmakta acele ettiklerini, çünkü başkent Şam’ın 10 kilometre kuzeydoğusundaki Duma kentine kimyasal saldırı gerçekleştirildiği iddialarının asılsız olduğunu bildiklerini ifade etti. Nasrallah, “Uluslararası kimyasal silah uzmanlarının iddia edilen siteye ulaşmasından önce senaryoyu bitirmek istediler” diye konuştu.