Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hizbullah ve Suriye’den Arsal’a operasyon | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye rejimi ve Lübnan merkezli Hizbullah, dün beklenen askeri operasyonu gerçekleştirdi. Operasyon, Lübnan-Suriye sınırında yer alan Batı Kalamun’daki ve DEAŞ ve Nusra’nın kendi aralarında pay ettikleri Lübnan’ın Arsal kırsallarındaki düşman cepheleri boyun eğdirmeyi hedefliyor.

Suriye ve Lübnan topraklarında eş zamanlı olarak başlatılan saldırıda taraflar görev paylaşımında bulunurken, Lübnan ordusu aktif savaştan geri durarak yalnızca savunma pozisyonunda yer aldı. Lüban ordusu bununla birlikte Arsal beldesindeki Suriyeli mülteci çadırları yönünde kaçmaya çalışan silahlılara karşı harekete geçmeyi hedefliyor. Ordunun mekanize piyade alayı Lübnan’ın doğu sınırlarında yer alan Arsal beldesine birlikler sevk etti. İçişleri Bakanı Nihad el-Meşnuk da aynı bölgede insani örgütler ve askeri liderler ile bir araya gelerek, Arsal’ın durumunu ve Lübnanlılar ile Suriyeli mülteciler arasındaki sivilleri konu alan güvenlik ve lojistik görüşmeleri yapmıştı.

Haberleşme Bakanı Cemal el-Cerrah, Lübnan ordusunun doğu sınırında gerçekleşen savaşın asla bir parçası olmayacağının altını çizdi. Bununla birlikte göçmen Suriyeli aileleri ve çadırları himaye ettikleri gibi Arsal içlerine doğru ilerleyen silahlı grupların girişini engellemek için müdahalede bulunacaklarına işaret etti. Askeri kaynaklar, Arsal’daki ordunun durumu hakkında ‘Lübnan tarafında değil de özellikle Suriye tarafında gerçekleşen çatışmalarda başarılı olunduğuna’ dair açıklamalarda bulundu. Şarku’l-Avsat’ın askeri kaynaklardan edindiği bilgilere göre, bölgede mevcut askeri unsurların sayısının yeterli olduğunu; muhtemel herhangi bir tehlike de tam donanımlı bulunan askerlere güç takviyesi yapılmayacağını ve çadırların bulunduğu bölgede merkezlerin yaygınlaştırıldığını aktardı. Bu konuda en önemli hedefin beldenin korunması olduğunu da özellikle belirtti. Kaynaklar aynı zamanda mültecilerin durumu hakkında Uluslararası Kızıl Haç ve diğer insani örgütler ile özellikle kırsalda bulunan Suriyeli ailelerin Arsal’a geçişini kolaylaştırmak için dirsek temasında bulunulduğuna değindi. Bu bağlamda dün içlerinde kadın, çocuk ve yaşlıların bulunduğu sınırlı sayıda mültecinin geçişi sağlandı.

Hizbullah’ın basın organı askeri operasyonun iki merkezde yoğunlaştığını dile getirdi. İlki Suriye’nin Kalamun’daki Filita beldesi; ikincisi ise Arsal kırsalının güney kısmından Lübnan sınırına kadar olan bölge. Buralar, 2015 yılından bu yana Hizbullah’ın nüfuzu altında olup ‘Nusra Cephesi’nin egemenliğine boyun eğen bölgelere yoğun bombardımanın olduğu yerler. Lübnan’ın resmi ‘Ulusal Haber Ajansı’, savaşın sabah saatlerinde yoğun bombardımanla başladığını ve ona Hizbullah’ın Filita ve Arsal kırsalı -el-Kesarat hattına yönelik saldırılarının eşlik ettiğini duyurdu. Suriye ve Lübnan topraklarının doğu kırsallarında epey yerin ele geçirildiği ve ‘Nusra’nın Suriye ve Lübnan topraklarında güneyde el-Kesarat’dan kuzeyde Baalbek ve Qaa’nın başlarına kadar olan bölgede işgal ettiği sekiz stratejik noktada ve askeri bölgede egemenliğin gerçekleştirildiği de bildirildi. Ayrıca Hizbullah savaşçılarının Dahr El-Heva el-Kanzah, Akab yükseltileri, Vadi el-Hayl ve Şube en-Nahle bölgelerinde bulunan Nusra cephesine doğru ilerlediği de kaydedildi. Merkezi haber ajansı, ‘Hizbullah’ kaynaklarının çatışmalarda 3 kayıp verdiğini doğruladığını nakletti.

Öğleden sonra Savaş Haberleri, Arsal kırsallarının en önemli bölgeleri olarak tarif edilen (Sehl el-Rehve) ve (Dahr el-Heva)nın ele geçirildiğini henüz ilan etmemişken haber ajansı, Nusra Cephesi unsurlarına karşı savaşta Arsal kırsallarını hedef alan ve Muvaffak Ebu’s-Sus lakaplı Muhammed el-Cerbani komutasında DEAŞ”a katıldıktan sonra Rehve bölgelerine özellikle yoğunlaşan bombardımana dikkat çekti.

Arsal bölgesindeki Suriyeli muhaliflere bağlı kaynakların Şarku’l-Avsat”a verdiği beyanda Suriye tarafında çatışmaların el-Kalemun’un Filita kırsallarında yoğunlaştığını, Nusra Cephesi ve ÖSO’ya bağlı Seraya Ehl Eş-Şam bölgelerini hedef aldığını ve özellikle Mira ve kırsallarında mevzilenen DEAŞ noktalarını etkisizleştirmeyi amaçladığını ifade etti. Ayrıca yoğun bombardımandan sonra Hizbullah’ın Er-Rehve ve Filita kırsallarında rejimin ise üçüncü bir noktada El-Kalemun Kalkanı topluluğu aracılığıyla ilerlemeye çalıştığını, Hizbullah unsurlarının pusuya düşerek çok sayıda ölü ve yaralı vermesinin ardından savaşın kızıştığını ve Hizbullah’ın bazı bölgeleri hâkimiyeti altına aldığını ilan ettiğini ekledi.

Şarku’l-Evsat’ın bölge sakinlerinden edindiği bilgiye göre, Arsal halkı, savaş başladığından beri, savaşın uzamasından endişeli ve diken üstünde. Arsal Belediye Başkanı Basil el-Huceyri açıklamasında, “Belde içerisinde durum rayında. Suriyeli göçmenler çadırlarında uğraşırken ahali, bir süredir Vadi Hamid bölgesinde göçmen ailelerin çadırlara girmesine izin veren ordunun faaliyetleri arasında normal hayatını devam ediyor” dedi.

Uluslararası Kızıl Haç heyeti başkanı Christoph Martin, Fransız basın organına yaptığı açıklamada heyetin, Arsal kırsallarından beldeye gelebilecek muhtemel yaralılar için hazır bulunduğunu duyurdu. Martin, “Biz Arsal’daki iki hastaneye destek veriyoruz ve cerrahi operasyonlar için özel ekipman ve çok sayıda ilaç yardımı yaptık. Zira kaynakları sınırlı.” dedi.

Arsal kırsalları, aynı ismi taşıyan beldeye dönük dağlık bölgede yer alıyor. Bölgede Suriye’deki savaştan kaçan binlerce Suriyeli mültecinin barındığı çadırlar da mevcut.

Lübnan, ülkelerinde devam eden savaştan kaçan 1 milyondan fazla Suriyeli mülteciyi topraklarında barındırıyor. Arsal beldesinde Birleşmiş Milletlere kayıtlı yaklaşık 45 bin mülteci yaşıyor.

2014 yılında Nusra Cephesi, DEAŞ ile birlikte bölgede yürüttüğü çatışmalar esnasında yaklaşık 30 askeri kaçırdıktan sonra 4’ünü idam edip 1’ini yaralamış ve 2015 yılında 16’sını serbest bırakmıştı. Geriye kalan 9’u hala DEAŞ’ın elinde.