Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hizbullah tarafından engellenen ‘Seyyide Cebel Buluşmaları’ Beyrut’ta düzenlenecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyrut: Şarku’l Avsat

Lübnan Maruni Hristiyan kültür derneği “Seyyide Cebel Buluşmaları” senelik toplantılarının Bristol ve Gefinor Rotana otellerinde yapılmasının engellenmesinin ardından, bu yıl Beyrut Basın Kulübü Genel Merkezi’nde yapılacağını duyurdu.

İki otelin de toplantının yapılmasını kabul etmemesinin arkasında “Anayasa’yı savunmak ve birlikte yaşamı korumak için İran vesayetini Lübnan’dan kaldırmak” başlığı sebebi ile, Hizbullah’ın olduğunu iddia edildi.

Toplantı üyelerinden olan eski Milletvekili Fares Said, Lübnan makamlarını yönetimi başkalarının eline vermekle suçladı.

Said yaptığı açıklamada “Bu gerçekler karşısında biz İran’ın Lübnan’daki vesayetini kaldırmak ve pusulayı olması gereken yere geri döndürmek için savaşmaya kararlıyız” ifadelerini kullandı.

2000 yılında Hristiyan-Müslüman diyaloğu ekseninde Maruni Patriği Lübnan Maruni Patriği Mar Beşara er-Rai himayesinde kurulan “Seyyide Cebel Buluşmaları” Derneği her yıl ülkenin farklı kesimleriden aydınları istişare toplantılarında buluşturuyor.