Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hizbullah’a yönelik yaptırımların Lübnan’a etkisi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin Hizbullah’a yönelik yeni yaptırım kararı yalnızca Hizbullah yöneticilerini endişelendirmekle kalmadı aynı zamanda hükümeti kurmada yaşanan gecikme nedeniyle büyük bir ekonomik kriz yaşayan Lübnan’ın genelinde de endişe yarattı. Zira bu durum, Lübnan’ın Cedar Konferansı’nda onaylanan projelerden yararlanmasına engel oluyor.

CNN’in haberine göre ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Kongre’nin onayladığı ve ABD Başkanı Donald Trump tarafından imzalanan tasarıyla Hizbullah şimdiye kadar hiç olmadığı seviyede küresel ekonomik sistemden soyutlandı.

Uzmanlar, önlem alınmazsa Hizbullah’a uygulanan yaptırımların Lübnan bankalarını da etkileyeceği görüşünde. Konunun takipçisi olan insan hakları örgütlerinden Justicia’nın Başkanı Dr. Paul Morcos, yeni yasanın 2015’te çıkarılana benzediğini ancak gerektiğinde yaptırımları artırma imkanına sahip olduğuna dikkat çekti. Morcos, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada “Bu yasanın siyasi pozisyonuna bakılmaksızın Lübnan bankalarının uluslararası aracı bankalarla ilişkilerinin korunması açısından sonuçlarının telafi edileceği sanılıyor” dedi. Morcos, uluslararası aracı bankaların bu kanunu ciddiye aldığını zira uluslararası bankacılık işlemlerinin sadece dolar üzerinden değil tüm para birimleriyle yapıldığına dikkat çekti. Justicia Başkanı, ABD’nin önceki Başkanı Barack Obama’nın yaptırımları sıkılaştırmadığını ancak halihazırdaki yönetimin kanunu tam olarak uygulayacağını belirtti. “Bu yaptırımların sonuçları küçümsenmemeli” ifadelerini kullandı.

Trump, yeni yaptırımların Hizbullah’ın faaliyetlerini finanse eden kaynakları kesmek amaçlı olduğunu belirtmiş, ek önlemler alınabileceğini söyledi. Ayrıca özellikle İran petrolünün satışına ve bankalarına yönelik yeni yaptırım paketi hazırlığına da işaret etti. Trump’a göre söz konusu yaptırımların amacı İran’ın Yemen ve Suriye gibi ülkelerdeki dış politikasına karşı müttefiklerini desteklemek.

ABD Hazine Bakanlığı, mayıs ayında Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah ve yardımcısı Naim Kassam da dahil olmak üzere üst düzey yöneticilerine yaptırım kararı almıştı. Hizbullah muhalifi Ali Emin konuya dair Şarku’l Avsat’a yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Bu yasanın riskleri, yasayı Amerika’nın bütünüyle uygulaması halinde yaptırımların Hizbullah işbirlikçilerine de uzanacak olmasıdır. Bu da yaptırımların bazı şahıslara ve siyasi güçlere de uzanabileceğini gösteriyor. Hizbullah üyeleri güney’de, Bekaa’da hatta Beyrut’ta onlarca belediyeye başkanlık ediyor. Yasanın tam anlamıyla uygulanması durumunda bu büyük bir endişe kaynağı olacak. Sorulması gereken soru şu: Bu yaptırımlar halihazırdaki siyasi süreçte belli şartları dayatmak için kullanılacak bir tehdit midir yoksa bütünüyle uygulanacak mı?”

Hizbullah konusunda uzman siyasi yorumcu Kasım Kasir, Şarku’l Avsat’a konuya dair şunları aktardı:

“İran gibi Hizbullah da geçmişte kendisine yönelik yaptırımları yumuşatmayı başardı. Özellikle Avrupa, Çin ve Rusya’yla bu alanda yardımlaşmasının ardından. Yerel ve uluslararası şartlar, Trump’ın lehine değil. Ayrıca Hizbullah, kuruluşundan bu yana kendine has bir mali sistem oluşturdu. Örgütün küresel finans sistemiyle hiçbir iletişimi yok.”