Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Hmeymim Askeri Üssü’ne yapılan saldırıda Rusya’ya ait 7 savaş uçağı imha edildi’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rus Kommersant gazetesinin askeri ve siyasi kaynaklara dayandırdığı haberinde, Rusya’nın, Suriye’nin Lazkiye ilinde bulunan Hmeymim Askeri Üssü’ne muhalif gruplar tarafından 31 Aralık 2017’de havan saldırısı yapıldığı ve en az 7 savaş uçağının kullanılamaz hale geldiği öne sürüldü.

Bunun, 2015 sonbaharında hava saldırıları başladığından beri Rusya’nın en büyük askeri teçhizat kaybının olduğuna değinilen haberde, ‘radikal islamcılar’ tarafından gerçekleştirilen saldırılarda üste bulunan 10’dan fazla askerin yaralandığı belirtildi.

7 uçak ve mühimmat deposu imha edildi

Haberde, saldırı sonucu Rus Hava Kuvvetlerine bağlı en az 4 Su-24 tipi bombardıman uçağı, 2 Su-35S tipi savaş jeti ve bir adet An-72 tipi nakliye uçağının kullanılamaz hale geldiği ve bir mühimmat deposunun da imha edildiği kaydedildi.

Rus Savunma Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, 31 Aralık 2017’de Mi-24 model savaş helikopterinin Suriye’deki Hama Hava Üssü yakınlarında teknik bir arıza nedeniyle düştüğü ve iki pilotun hayatını kaybettiği belirtilmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz haftalarda Hmeymim üssünde yaptığı açıklamada, Rus birliklerine Suriye’den çekilme talimatı verdiğini belirterek, “Rusya’nın Suriye’deki uzlaşma merkezleri ise faaliyetlerine devam edecek. Rusya’nın Tartus ve Hmeymim üslerinin de faaliyetleri kalıcı olarak sürecek” açıklamasını yapmıştı.