Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hollanda Dışişleri Bakanı: Türkiye’nin AB’ye katılım müzakereleri çıkmaza girdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, Türkiye’nin AB’ye katılım müzakerelerinin çıkmaza girdiğini söyledi.

Blok, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye ile AB arasındaki müzakerelerin durma noktasına geldiğini belirterek, ilerlemenin mümkün olabilmesi için özellikle insan hakları ve hukukun üstünlüğü konularındaki kriterlerin yerine getirilmesi gerektiğine işaret etti.

Altan’lar ve Ilıcak’ın müebbet cezası onandı

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, Gülen Hareketi’nin medya yapılanmasının ‘darbe çağrışımı’ davasında, Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın da aralarında bulunduğu 6 sanığa yerel mahkemece ‘anayasayı ihlal’ suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarının onanmasına karar verdi.

Ahmet Altan, Mehmet Altan, Nazlı Ilıcak, Fevzi Yazıcı, Yakup Şimşek ve Şükrü Tuğrul Özşengül’ün müebbet hapis cezalarının onanmasının ardından, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), alınan kararın ‘barbarca’ olduğunu belirterek, “Çok rahatsız edici bir emsal. Bu adli cinayetten başka bir şey değil” ifadeleri ile tepki gösterdi.

Avrupa Parlamentosu, Türkiye’ye verilecek 70 milyon euroluk fonu iptal etti

Avrupa Parlamentosu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Berlin ziyaretinden sadece üç gün sonra, Türkiye’ye yönelik geçen yıl dondurulan 70 milyon euroluk fonu iptal kararı aldı.

Türkiye gibi adaylık sürecindeki ülkeler için öngörülen Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) fonu olarak adlandırılan mali yardımın iptal edilmesine gerekçe olarak ‘demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti alanlarında ilerleme kaydedilmemiş olması’ gösterildi.

Türkiye’nin AB’ye katılımını teşvik etmek için verilen Avrupa yardımı, 2018-2020 dönemi için yüzde 40 oranında küçültülmüştü.

Ankara, Türkiye’de yaşayan 3,5 milyon Suriyeli mülteciye yardım etmek amacıyla, 18 Mart 2016 tarihinde Türkiye ile AB arasında imzalanan Mülteci Anlaşması kapsamında, sığınmacı göçmenler için AB tarafından taahhüt edilen toplam 6 milyar euroluk yardım paketinden 3 milyar euroyu aldı.

Brunson’ın avukatı Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu

Terör örgütleri adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanan ve tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD’li rahip Andrew Craig Brunson’ın, 12 Ekim’de görülecek olan duruşmada tahliye edilebileceğine dair spekülasyonlar çıkarken, Brunson’ın avukatı İsmail Cem Halavurt, müvekkilinin ev hapsi ve yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Avukat Halavurt, müvekkilinin ‘kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı’nın ihlal edildiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvururken, yazdığı dilekçede, Brunson’ın gözaltına alındığı 7 Ekim 2016’dan, 25 Temmuz 2018’e kadar tutuklu kaldığı sürede özgürlüğünün kısıtlandığını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, geçtiğimiz günlerde Washington’da düzenlediği basın toplantısında bir gazetecinin kendisine Brunson hakkında yönelttiği soruya “Biz kesinlikle rahip Brunson’un bir an önce yurduna dönmesini istiyoruz. Zaten bu çok gecikti” şeklinde cevap vermişti.

“13 Ekim’de Brunson’ı ABD uçağında görebiliriz”

Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Hürriyet gazetesinin önde gelen yazarlarından olan Abdulkadir Selvi ise, “13 Ekim’de Brunson’ı ABD’de uçağın merdivenlerinden inerken görebiliriz” şeklinde bir iddiada bulunmuştu.