Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hollanda ile Rusya arasında siber savaş krizi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lahey: Şarku’l Avsat

Hollanda Savunma Bakanı Ank Bijleveld, Rusya ile siber savaş yaşadıklarını açıkladı. Bijleveld, NATO’ya Hollanda’nın ‘siber askerlerini’ kullanmasını önerdiklerini ifade etti.

Hollanda Genel İstihbarat ve Güvenlik Servisi (AIVD), Ekim ayı başında Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne (OPCW) siber saldırı düzenlediğinden şüphelenilen 4 Rus vatandaşının sınır dışı edildiğini bildirdi.

Bijleveld, Hollanda televizyonu NPO’ya verdiği demeçte Rusya ile siber savaş halinde olduklarını belirtti. 4 Rus’un, OPCW’ye yönelik siber saldırısını ‘çok tehlikeli’ olarak niteleyen Bijleveld, Rusya ve Hollanda arasındaki mevcut durumun “siber savaş” olarak tanımlanıp tanımlanmayacağı sorusuna, “Evet, durum bu” cevabını verdi.

“İnsanlar, sürekli olarak çeşitli yollardan hayatımıza müdahale etmeye, demokrasimize nüfuz etmeye çalışıyor. Bu konudaki saflığımıza son vererek önlemler almalıyız” diyen Bijleveld, yaşananları görebilmek ve gerektiğinde önlem alabilmek adına istihbarat kurumlarına daha fazla yatırım yaptıklarının altını çizdi.

Moskova, yaptığı açıklamada, OPCW örgütlenmesini istediğini ve dört Rus’un sınır dışı edilmesinin yanlış anlaşılmanın sonucu olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dördünün ayrıntılı bilgi vermeden gerçekleştirdiği “rutin uçuş” dan söz etti.

İngiltere’nin Salisbury kentinde suikast girişimine hedef olan eski Rus ajan Sergey Skripal’in zehirlenmesi soruşturması yürütülürken bu girişim gerçekleşti. Moskova, davaya herhangi bir müdahalede bulunduklarını yalanladı.

Örgüt ayrıca, Suriye’de Duma’da Rus destekli gerçekleştirilen kimyasal saldırıyı da soruşturuyor.

Bijleveld, Bakanlığın olaylardan sonra siber savaşı bütçesini artırdığı bilgisini verdi. Bakan “İstihbarat servislerine daha fazla kaynak aktarıyoruz, bu yüzden neler olduğunu görebilir ve gerekirse önlem alabiliriz” dedi.

Hollanda Savunma Bakanı ayrıca NATO ittifakına “siber askerleri” kullanmalarını teklif ederek teklifin “dikkatle” incelendiğine dikkat çekti.

“Ruslar, Lahey’deki OPCW Genel Merkezi’ne komşu bir otelin yanına park etmiş elektronik ekipman dolu bir araçtaydı ve buradan OPCW’nin bilgisayar sistemine sızmaya çalıştılar” iddiasında bulunan Bijleveld, söz konusu olayın nisanda yaşandığını ve Rusların 13 Nisan’da Hollanda’dan sınır dışı edildiğini açıklamıştı.

İstihbaratçı oldukları öne sürülen 4 Rus vatandaşının diplomatik pasaportu bulunduğunu söyleyen Bijleveld, “Hollanda hükümeti, bu istihbarat üyelerinin dahlini son derece endişe verici buluyor. Normalde bu tarz karşı istihbarat operasyonlarını açıklamıyoruz” dedi.

Rus vatandaşından birine ait dizüstü bilgisayarın Malezya, Brezilya ve İsviçre’yle bağlantılı olduğunu öne süren Bijleveld, Malezya’daki faaliyetlerin Ukrayna’da 2014’te düşürülen MH17 uçağı hakkındaki soruşturmayla ilgili olduğunu kaydetti.

Siber saldırının arkasında Rus askeri istihbarat servisi GRU’nun olduğunu iddia eden Bijleveld, saldırının önlenmesi için yürütülen operasyona İngiliz istihbaratının da yardımcı olduğunu ifade etti.

Hollanda Savunma Bakanlığı, sınır dışı edilen Rusların adlarını basınla paylaştı. Hollanda’ya göre siber uzman/hackerler Yevgeniy Serebryakov ve Aleksey Morenets ile istihbarat desteği sunan Aleksey Minin ve Oleg Sotnikov.

Rus Büyükelçi açıklama yapması için çağrıldı

Savunma Bakanı Bijleveld, Rusya’nın Amsterdam Büyükelçisi Aleksandr Şulgin’in olayla ilgili açıklama yapmak üzere Hollanda Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığını da söyledi.