Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hollanda İstihbarat raporunda, DEAŞ’lı kadınlar uyarısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İstihbarat ve güvenlik raporları ile Avrupa başkentlerinden yapılan açıklamalar yayınlanmaya devam ediyor. Bu bağlamda Suriye ve Irak’ta yaşadıkları yenilginin ardından çatışma bölgelerinden ayrılmaya başlayan DEAŞ’ın kadın unsurları hakkında uyarılar yapıldı.

Birkaç gün önce genç bir Belçikalı kadın, bebeğiyle beraber çatışma bölgesinden ayrıldıktan sonra Brüksel Havalimanında tutuklanmış ve DEAŞ saflarına katılmasının arkasındaki sebep dolayısıyla Hollanda’da yargılanmaya başlanmıştı.

Hollanda İstihbarat Servisi ise Cuma günü, Irak ve Suriye’deki DEAŞ’ta giderek daha aktif ve şiddetli bir rol üstlenmeye başlayan kadınların oluşturduğu tehlike konusunda uyarıda bulundu.

İstihbarat Servisleri tarafından yayınlanan bir raporda, “Kadınların, terör gruplarındaki rolü göz ardı edilmemelidir. Terör konusunda erkek gibi davranıp, Hollanda için tehdit oluşturuyorlar.” ifadeleri kullanıldı.

Rapor, 30 yaş altı kadın teröristlerin, çatışmalarda öldürülen erkeklerin silahlarını taşıyabilecekleri açıklamasında bulundu. İstihbarat servisleri, “Bu kadınların hilafet saflarında aşkı arayan veya yanlış yollarla kendilerini bulmaya çalışan aptal kızlar olduğunu söyleniyor. Ancak eskisinden daha aktif ve şiddetliler.” dedi.

Rapor, DEAŞ örgütünün Irak ve Suriye’de yenilgiyle karşı karşıya olduğunu söylerken, silahlı unsur sayılarının giderek azalmasından sıkıntı yaşadıklarını ve bu sebeple kadınlara daha önemli bir rol verilmeye başlandığını vurguladı. Kadınların, terör gruplarının çıkarları için savaşçı bulduğunu, propaganda ürettiğini ve para topladığını açıklayan raporda, “Ondan fazla kadın, 2015’ten önce, geri dönmenin kolay olduğu bir dönemde Hollanda’ya geri döndü.” denildi. Terörle Mücadele Ulusal Ajansı’na göre ise, üçte birini kadınların oluşturduğu en az 280 kişi, Irak ve Suriye’de savaşmak için Hollanda’yı terk etti. Ajans, Mayıs ayında 45 kişinin Hollanda’ya geri döndüğünü belirtirken, 45 kişinin öldüğünü ve hala Orta Doğu’da 190 teröristin olduğunu kaydetti.

Ayrıca Hollanda’da bir mahkeme geçtiğimiz Pazartesi günü, Suriye’den dönen bir kızın, terör suçu işlediği suçlamasıyla iki yıl hapis cezasına çarptırıldığını açıkladı. Davanın, Hollanda’da bu tür ilk dava olduğu belirtildi.

Rotterdam Mahkemesi yaptığı açıklamada, kızın terör faaliyetleri yürütmeyi planladığını kaydetti. Hollanda yargısı, sonradan Müslüman olan ve sadece Laura H. ismiyle tanınan 21 yaşındaki genç kadının, cezanın verilmesinden önce de zaten hapiste olduğunu açıkladı. Geçtiğimiz Ekim ayının sonlarında Belçika soruşturma dairesi de, RTVF de dâhil, birçok kanal tarafından yayınlanan bir habere dikkat çekerek, Mayıs ayında ortadan kaybolan 14 yaşındaki Brükselli bir kızın, yeni doğan bebeğiyle beraber Türkiye’de bulunduğunu bildirdi. Kızın, Belçika’ya geri getirildiği ve yönetim tarafından gerekli sağlık kontrollerinin yapılması için hastaneye nakledildiği kaydedildi.

Firdevs, 24 Mayıs’ta okula gitmek üzere çıktığı evine bir daha geri dönmemişti. Eylül sonunda Belçikalı yetkililer, kızın bir adamla Suriye’ye gittiğini açıkladı. Brüksel Soruşturma Ofisi sözcüsü Ani Van Wimersh, kızın yeni doğan bebeğiyle beraber Belçika’ya geri döndüğünü belirtirken, terör faaliyetlerine katıldığı şüphesiyle soruşturulacağını kaydetti.

Belçika Hükümeti, 6 yaş altı birkaç çocuğun da aralarında bulunduğu 20 kişinin, Suriye ve Irak’taki çatışma bölgelerinden döndüğünü ve yetkili makamlar tarafından izlendiklerini açıkladı. Belçika İçişleri Bakanı Jean Gambon, konuyla ilgili yapılan parlamento soruşturmasına yanıt olarak, söz konusu kişilerin, yetkili makamlar tarafından gözetim altında olduğunu ve reşit olmayanlara gerekli psikolojik ve sosyal yardım sağlandığını belirtti. Bakan, bu kimseler arasında 6 yaş altı çocukların bulunduğunu da vurgularken, “Bu çocuklar, toplum içinde tehlike arz etmiyor. Ancak onlara özel yollarla muamele edilmelidir.” ifadesini kullandı. Dışişleri Bakanı Didier Reynders de, “Belçika Hükümeti, şuanda Musul yakınlarındaki bir kampta bulunan DEAŞ militanlarının aileleri arasında Belçikalı olanların gerçek sayılarını belirlemeye çalışıyor.” dedi. Öte yandan EUROJUST kuruluşu da, Suriye ve Irak’taki çatışma bölgelerinden geri dönen Avrupalı militanlar konusunda uyarıda bulundu.

Hollanda’nın Lahey şehrinde bulunan EUROJUST tarafından yayınlanan yıllık raporda, Suriye’den dönen militanların sayısında son dönemlerde artış gözlenmediği, ancak militanların başka yerlere gitmiş olabilecekleri kaydedildi. Bu bağlamda kuruluş, üye devletlerdeki ilgi makamları aşırılık yanlısı kadın ve çocuklara yönelik yeterli önemi vermeye çağırırken, her birinin tehlike ciddiyetinin ayrı ayrı değerlendirilmesi talebinde bulundu.