Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hollanda’da koalisyon protokolü taslağına parti meclis gruplarından onay | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hollanda’da 209 gün süren çalışmaların ardından koalisyon protokolü taslağı 4 partinin meclis gruplarında onaylandı.

Hollanda’da 209 gündür devam eden yeni hükümeti kurma çalışmalarında üzerinde anlaşmaya varılan koalisyon protokolü taslağı, 4 partinin meclis gruplarında kabul edildi.

Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD), Hristiyan Demokratlar Birliği (CDA), Demokrat 66 (D66) ve Hristiyan Birlik Partisi (CU) liderleri yaptıkları açıklamada, gün boyunca toplanan ve geç saatlere kadar müzakere eden meclis gruplarının hazırlanan protokolü onayladığını bildirdi.

Koalisyon hükümeti kurma çalışmalarını yürüten eski Başbakan Yardımcısı Gerrit Zalm ve 4 partinin liderleri, protokolde bazı küçük çaplı değişiklikler yapmak için sabah saatlerinde son kez bir araya gelecek.

Yeni hükümetin bu ay sonuna doğru resmen iş başı yapması bekleniyor

Gün içinde resmi olarak açıklanması beklenen koalisyon protokolü perşembe günü meclis gündemine gelecek. Meclisteki görüşmelerin ardından seçimlerde en büyük parti çıkan VVD’nin lideri Mark Rutte’ye yeni hükümeti kurma görevi verilmesi bekleniyor.

Hollanda’da 4 partinin bakanlıkların dağılımı ve isimler üzerinde büyük oranda anlaşmaya vardığını belirten siyasi yorumcular, yeni kabinenin bu ay sonuna doğru resmi olarak iş başı yapabileceği değerlendirmesinde bulunuyor. AA