Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hollanda’da terör saldırısı son anda önlendi: 100 kg patlayıcı madde bulundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hollanda’nın bazı şehirlerinde terör saldırısı düzenlemeyi planlayan ve perşembe günü tutuklanan 7 kişiden 5’inin kimliği tespit edildi.

Terörle irtibatlı oldukları gerekçesiyle suçlanan sanıklar, cuma günü ilk defa Rotterdam’da hakim önüne çıkarıldı. Gözaltı süreleri uzatılan mahkumların duruşmaları ise haftaya ertelendi.

Hollanda Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, polis tarafından perşembe günü yapılan operasyonda “şüphelilerin evlerinde patlayıcı aygıtların üretimi için kullanılan büyük miktarda hammadde”nin ele geçirildiği kaydedildi. Açıklamada ayrıca, bomba yüklü araçlarda kullanılabilecek 100 kg patlayıcı madde bulunduğu belirtildi.

Yetkililerin grubun lideri olduğunu düşündükleri ilk şüpheli olan 34 yaşındaki Hudri, 2014 yılında El Nusra Cephesi’ne katılmak üzere Suriye’ye seyahat etmeden önce tutuklandı. Duruşma sırasında saldırı gibi bir şey yapma niyetinde olmadığını söyleyen Hudri, sadece yetim kalan çocuklara yardım etmek için Suriye’ye gitmek istediği ifade etti.

Radikaller, söz konusu şüpheliyi Hollanda hükümetinde Adalet Bakanlığı Dış Yardım Bölümü’nde çalıştığı için mürtet olarak değerlendiriyorlar.

Mahkeme tarafından 2015 yılında 8 ayı hapiste olmak üzere toplamda 2 yıl hapse mahkum edilen Hudri, hapis süresi sırasında, cezaevindeki zor koşulları protesto etmek amacıyla, Hollanda hapishanesindeki aşırılıkçılara ayrılan bölümde bulunan diğer iki kişiyle birlikte açlık grevi yaptı. Açlık grev yapanlardan biri, bedenlerinde Kur’an ayetleri yazılı olan kadınların sahnelendiği bir film çıkaran Theo van Gogh’u öldüren Muhammed Buyeri’ydi. Muhammed Buyeri müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Hudri hapishaneden çıktıktan sonra Arnhem Hastanesi’nde psikiyatrik tedavi gördü. De Volkskrant gazetesi, Iraklı Hudri’nin ne zamandan beri Hollanda’da yaşadığının bilinmediğini yazarken, Hudri’nin ailesi ise hali hazırda Irak’ta yaşıyor.

İkinci şüpheli ise 2013 sonlarında Halep’i ziyaret eden ve El Nusra Cephesi’ne katılan Afgan uyruklu Nedim. Arnhem sakinlerinden olan Nedim, 2014 yılında Hollanda’da bir müddet hapis yattıktan sonra mescitte 21 yaşındaki Rotterdam sakinlerinden Vail isimli biriyle tanıştı. Üçüncü şüpheli olan Vail’de o sırada henüz yeni hapisten çıkmıştı ve ikili Türkiye’ye doğru birlikte yola çıkma kararı aldılar. Ancak yetkililer, Suriye sınırına yakın bir yerde onları durdurdu ve Hollanda’ya iade etti. Mahkeme, Vail’e 2, Nedim’e ise 3 yıl hapis cezası verdi.

Dördüncü şüpheli ise Emir. 18 yaşında ve Arnhem’de yaşıyor. Annesi Polonyalı, babası ise Mısırlı. Annesi oğlunun daha önceleri camiye gittiğini ancak şimdi bıraktığını söylüyor. Anne, oğlu Emir’in tutuklanmasının hukuk eğitimi gören erkek kardeşi ve küçük kız kardeşi için kötü sonuçları olduğunu söyledi. Eşinden ayrılan baba oğlunun polisle hiçbir problemi olmadığını söylerken, Emir, ilk şüpheli Hudri’nin ailesinin evine 700 metre mesafede yaşıyordu.

Beşinci şüpheli 21 yaşında Murad ise annesiyle birlikte Villarding kasabasında yaşıyor. Boksla ilgilenen Murad’ın antrenörü Orhan Dilbas, Murad’ın aşırılıkçı fikirlerden etkilendiğini ve Hollanda şampiyonu unvanını kazanmasına rağmen 2014 yılında boksu bıraktığını söyledi. Ayrıca daha sonra peçeli bir kadınla evlendiğini ve tutuklandığı sırada yaşadığı Arnhem’den ayrıldıktan sonra bir çocuk sahibi olduğunu kaydetti. Murad, 16 yaşından bu yana Suriye’ye seyahat etmeye çalışması dolayısıyla Hollanda istihbarat servisinin sıkı takibindeydi.

Cuma günü Rotterdam şehrinden bir soruşturma hakimi, geçtiğimiz perşembe günü büyük bir terör saldırısı gerçekleştirmeden önce polis tarafından tutuklanan yedi kişinin sorgusuna başlarken, tutukluların sadece avukatlarla iletişim kurmasına izin verildiği belirtildi.

Öte yandan, güvenlik operasyonu kapsamında olan Weert şehrinin belediye başkanı Jos Heijmans, cuma günü güvenlik yetkilileriyle üç taraflı bir toplantı düzenlediğini söyledi. Jos Heijmans arıca Hollanda’da yüzbinlerce insanın katıldığı ikinci en büyük halk festivali cuma günü başladığını belirtti. Bunun, tutuklamalar ile festival arasında doğrudan bir bağlantı olduğu anlamına gelmediğini belirten belediye başkanı, soruşturma makamlarının bu ihtimali de göz önünde bulundurduklarını söyledi.

Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanı Ferdinand Grapperhaus, hazırladıkları terör saldırısı planının son aşamasına geldiklerini söyledi. Hollanda Ceza Soruşturma Ofisi tarafından yapılan açıklamada, grubun saldırıyı gerçekleştireceği hedeflerin belirlenmesi amacıyla bir arama operasyonunun yapıldığı kaydedildi ve şu an için herhangi bir bilginin verilmesinin mümkün olmadığı belirtildi.

Ceza Soruşturma Ofisi Başkanı Wilbert Paulsen, “Grubun üyelerinin herhangi bir fırsattan veya olaydan yararlanmak için hazır beklediklerini biliyoruz. Polis tarafından perşembe günü yapılan operasyona 400 güvenlik unsuru katıldı. Şüphelilerden bazıları Arnhem şehrinde yakalandıkları sırada yaralandı” açıklamasında bulundu.