Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Honduras lideri Hernandez İsrail ziyaretini iptal etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Honduras Devlet Başkanı Juan Orlando Hernandez, İsrail muhalefetinin tepkileri üzerine Tel Aviv ziyaretini iptal etti.

Hernandez, İsrail ziyaretinin ve yarın düzenlenecek olan İsrail’in 70’inci kuruluş yıldönümü törenine katılımının iptal edildiğini açıkladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hernandez’in, İsrail kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenecek olan meşale yakma törenine katılacak ilk yabancı lider olacağından ziyareti, tarihi bir ziyaret olarak nitelendirmişti.

Netanyahu, törenin her zamanki gibi geleneksel resmi kutlamada gerçekleşen Knesset (İsrail Parlamentosu) Başkanı Yuli Edelstein’in konuşması ile sınırlı kalmayacağını, tarihi geleneğin aksine, kendisine de konuşma yapma hakkı verildiğini söyledi.

Kutlama hazırlıklarının başlamasından bu yana Netanyahu konuşma yapmak için çabalıyor ancak Edelstein bunu reddediyor ve kutlamayı boykot etmekle tehdit ediyordu.

İsrail muhalefeti ise Hernandez’in davet edilmesini eleştirdi. Muhalefet, Hernandez’in ülkesinde sahtekarlıkla seçimleri kazandığı hatırlatarak yolsuzluk ve insan hakları ihlalleriyle ün yapmış bir liderin İsrail’in bağımsızlığını gölgeleyeceğini ileri sürdü. İsrail muhalefetinin sert açıklamalarının ardından Hernandez, törene katılımını iptal etmeye karar verdi.

İsrail Kültür Bakanı ve Tören Komitesi Başkanı Miri Regev, muhalefete özellikle de Meretz Partisi Başkanı Tamar Zandberg’e cevaben: “Honduras Cumhurbaşkanı, Tamar Zandberg’in başkanlığındaki muhalefetin iftiralarından dolayı gelmeme kararı aldıysa bu çok kötü olur. Honduras, pek çok alanda dünyaya İsrail’in bilgi ve zekasını tanıtıyor” ifadelerini kullandı.

Zandberg, Regev’e, Netanyahu’nun “çocuksuluğunu” örttüğünü ve bu kararının “Netanyahu’nun katılımını haklı çıkarmak için ülkesinde ciddi insan hakları ihlallerinden sorumlu Cumhurbaşkanına meşruiyet veren çirkin bir karar” olduğunu söyleyerek Regev’e yanıt verdi.

İsrail ve Yahudilere desteği ile dikkat çeken Hernandez 70. yıl törenleri öncesi İsrailli yetkililerle görüşecekti.  2014 yılından beri Honduras’ta iktidar olan Hernandez son seçimden de zafer ile çıkmıştı. Kudüs’ün Herzl Tepesinde gerçekleşecek törene protokol gereği yabancı bir devlet başkanı katıldığı için Başbakan Netanyahu da katılmak zorunda.  Daha evvel İsrail siyasi çevrelerinde yapılan eleştirilerde, meşale yakma töreninde hükümetin değil devletin temsil edilmesi, dolayısı ile Netanyahu’nun değil, Knesset’in (İsrail Millet Meclisi) sözcüsünün meşaleyi yakanlar arasında olması  gerektiği idi.

Ancak Netanyahu yıllardır süren bu geleneği bozarak 2018 meşale töreninde yer almak istedi. Netanyahu’nun bu girişimi başta Kültür Bakanı Miri Regev olmak üzere birçok siyasi çevreden tepki aldı.