Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

HRW’den, Afganistan’da infaz edilen 20 sivil için soruşturma talebi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) tarafından yayınlanan raporda, HRW, Afgan hükümeti ve ABD ordusu tarafından Kabil’deki istihbarat servisine bağlı özel kuvvetlerin gerçekleştirdiği sivil infazlarla ile ilgili olarak ortak bir soruşturma başlatılması yönünde çağrıda bulundu.

Ulusal Güvenlik Müdürlüğü (istihbarat) üyeleri Ocak ayı sonlarında Kandahar’ın güneyindeki operasyonda 20 sivili öldürdü. İstihbarat bünyesindeki özel bir birimin üyeleri, ABD’nin, Meyvend’deki Band-e-Timor bölgesinde isyancılara yönelik düzenlediği hava saldırılarından kaçan sivilleri katlettiler. HRW’nin telefon ile ulaştırğı bir görgü tanıdığı, “Uçaklar geldiğinde kaçtık. Güvenlik güçleri kaçanların üzerine ateş açtı” ifadelerini kullandı.

Erkekler kurşuna dizildi

HRW raporunda, güvenlik güçlerinin bazı erkekleri evlerinden çıkarıp ‘kurşuna dizdikleri’ belirtilirken 50 ‘Taliban’ üyesinin öldürüldüğü aktarıldı.

HRW, cinayetlerin Taliban’ın ülkedeki son dönemde gerçekleştirdiği saldırılara misilleme olarak gerçekleştirilmiş olabileceği kaydetti.

Geçtiğimiz hafta yayınlanan Birleşmiş Milletlerin (BM) sivil kayıplara yönelik yıllık raporuna göre, Afgan özel kuvvetleri tarafından 12 ayda gerçekleştirilen operasyonlarda, 61 sivilin ölümüne ve 25 kişinin yaralanmasına sebep oldu. BM raporunda, Afganistan’da özel kuvvetlerin, istihbaratın komuta zinciri dışında faaliyetlerde bulunduğu, böylece ‘açık gözetim ve hesap verebilirlik eksikliğine neden olduğunu’ belirtti.

Afgan komutan pusuya düşürüldü

Khaama Press tarafından yayınlanan bir habere göre, Afganistan’ın kuzeyindeki Cuzcan eyaletinde, Deşti Leyli (Leyla Çölü) bölgesi yakınlarında Taliban tarafından kurulan pusuda bir Afgan komutan öldü. Cuzcan Eyaleti Emniyet Müdürü Fecr Muhammed Cuzcani, bölgede devriye gezen komutan ile şoförünün Taliban güçleri tarafından pusuya düşürüldüğünü belirtti.

Vali görevi bırakmayı kabul etti

Öte yandan, Reuters’in haberine göre, Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani tarafından görevden alınması emri verilen Samangan Eyalet valisi Abdulkerim Haddam görevini bırakmayı kabul etti. Fakat onlarca silahlı kişi valilik önünde toplanırken, vali yardımcısı görevini bırakmayı reddetti.

Afganistan’ın kuzeyindeki Samangan eyaletinde yaşanan anlaşmazlık, Devlet Başkanı Gani’nin güçlü bölge valileri üzerindeki otorite kurmada zorlandığının bir işareti olarak görüldü. Aynı şekilde görevden alınması emredilen komşu eyalet Belh’in valisi haftalarca görevi bırakmayı reddetmişti.

Reuters’in haberine göre, Cemiyet-i İslami Partisi yetkilileri, geçtiğimiz hafta görevi bırakmayı reddeden Samangan Valisi Abdulkerim Haddam ile Kabil’deki parti ofisinde yapılan siyasi bir anlaşma ile istifa etmeye karar verdiğini belirttiler. Haddam, bundan sonra Afganistan Yüksek Barış Konseyi’nde görev alacak.

Silahlı grup valilik binası önünde toplandı

Abdullatif İbrahimi Samangan’ın yeni valisi olurken, Haddam’ın yardımcısı Ziyaeddin Ziya görevine devam edecek. Ziya gazetecilere verdiği demeçte, “Bu görevi muhafaza etme hakkım var” ifadelerini kullandı. Ancak Reuters’in haberinde, önde gelen yerel isimler durumu sakinleştirmeye çalışırken, Ziya’yı istifaya zorlamak için valilik binası yakınında büyük bir silahlı grubun toplandığı bildirildi.

Ziya’nın yerine atanan yerel meclis üyesi Sefatullah Samangani, salı günü yaptığı açıklamada, “Yeni vali yardımcısıyım ve görevimi kimseye bırakmayacağım. Silahlı adamlarımla buradayım” şeklinde konuştu.

Seçimler öncesi Gani hükümeti

Taliban savaşçılarının ülkenin büyük bir bölümünde faaliyet göstermesi, Kabil’in düzenli olarak yıkıcı intihar saldırılarına maruz kalması ve Samangan’daki anlaşmazlık göz önünde bulundurulduğunda, bu yıl yapılması planlanan parlamento seçimleri öncesi, Devlet Başkanı Gani hükümetini zayıflatan bölünmelerin yaşandığı gösteriyor.

Almanya, 14 Afganı sınır dışı etti

Almanya’ya sığınma talepleri reddedilen ve sınır dışı edilen 14 Afgan hakkında bir yetkili tarafından yapılan açıklamada, grubun dün Afganistan’ın başkenti Kabil’e döndüğü belirtildi. Yetkili, grupta bulunan altı kişiye cezai işlem başlatılırken üç kişi kimliğini doğrulamayı reddettiğini, aralarından bir kişinin ise, Afganistan’da ciddi suçlar işlediğini kaydetti.