Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hudeyde Havalimanı’ndaki savaşta sona gelindi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Ulusal Ordusu ve Halk Direnişi’nin batı kapısına yönelik operasyonlarıyla birlikte Hudeyde Havaalanı’ndaki çatışmalarda dün son aşamasına girildi.

Şarku’l Avsat’a konuşan Yemenli bir askeri kaynak, havalanına ait batı kapısının Halk Direnişi ve Arap Koalisyonu tarafından desteklenen Yemen ordusunun kontrolü altına girdiğini ve Husilerin havaalanının kuzeyine kaçmaya mecbur kaldıklarını bildirdi.

Kaynak, Hudeyde’ye doğru yol alan Yemen ordusunun yolunu kesmek için çiftliklere sızmaya çalışan onlarca Husi milisinin öldürüldüğünü kaydetti. Husilerin Hudeyde’deki baskıyı hafifletebilmek ve zafere ulaşabilmek için Hays sınırlarındaki 16 kilometrelik yol boyunca toplandıklarını belirtti. Kaynak, Yemen Ulusal Ordusu ve Halk Direnişi gözcüleri tarafından yol boyunca sızma girişiminde bulunanların tespit edilerek öldürüldüklerini de söyledi.

Arap Koalisyonu’na bağlı Apache tipi helikopterlerin havaalanının güney ve batı cephelerinde uçtuğunu aktaran kaynak zırhlı araçların da yüzlerce mayını patlatarak ordunun batı kapısından girmesi için yol açtığını belirtti.

Söz konusu kaynak ordunun, Husi milislerini havaalanının doğusundaki Saada-Hudeyde yolu ve Hudeyde Limanı’ndan uzak tutmak için operasyonlarını sürdürdüklerini de sözlerine ekledi.