Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hudeyde Limanı’nın açılma kararına ABD’den destek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyaz Saray, Yemen’de Meşru Hükümeti destekleyen Arap Koalisyon Güçleri’nin ticari mallar ve insani yardımların giriş yapabilmesi için Hudeydiye Limanı’nı açma kararını memnuniyetle karşıladı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “ABD, Suudi Arabistan’ın liderliğindeki Arap Koalisyonunun, ticari mallar, insani yardım, tıbbi malzeme ve ticaret gemilerinin 30 gün süreyle girişine izin verilmesi için Yemen’deki Hudeydiye limanını açma kararını memnuniyetle karşılıyor” ifadelerine yer verildi.

Washington, Husi milisleri ve İran’ın pervasız düşmanlığı ve balistik füzelerle Suudi Arabistan’daki sivil bölgeleri ve Yemame Sarayı’nı hedef almasını kınadı.

Beyaz Saray, Güvenlik Konseyi’nden Tahran’a hesap sormasını talep etti

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders yaptığı açıklamada, ABD’nin, 19 Aralık’ta Riyad’ı hedef alan füze saldırısından İran’ın sorumlu olduğuna inandığını belirtti.

Sanders, “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ndan İran’ın açık bir şekilde defalarca konsey kararlarını ihlal etmesinin hesabının sorulmasını talep ettik” dedi.

Ayrıca, ABD Kongresi’nin, Koalisyonun Yemen’deki adımlarını desteklediğini, ABD yönetimin de Yemen’de koalisyon güçlerinin adımlar için destek ve dünyayı genişleyen bölgesel bir çatışmaya sürüklemek isteyen Tahran’daki rejimin suçlarını durdurmak için BMGK’ya çağrı yaptı.

Öte yandan, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın (USAID), ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Ed Royce ve Senatör Lindsey Graham da Yemen’de Meşru Hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu Güçleri’nin ticari mallar ve insani yardımların giriş yapabilmesi için Hudeydiye Limanı’nı açma kararını memnuniyetle karşıladığını bildirildi. ABD yönetiminin Yemen’deki savaşı destekleyen İran etkisi karşısında atacağı adımlara destek verdiğini belirtti.