Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hudeyde Valisi: kentteki sivillere ve petrol kurumlarına zarar verilmeyecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Ulusal Ordusu, İran destekli darbeci Husi militanların kontrolündeki stratejik sahil kenti Hudeyde’ye yaklaştı. Ordu kuvvetlerinin, sivillere zarar vermeden kenti ele geçirmeyi amaçladığı bildirildi.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi tarafından Hudeyde Valisi olarak atanan Dr. Elhasan Tahir, telefon aracılığıyla Şarku’l Avsat’a röportaj verdi. Yemen Ulusal Ordusu’nun Hudeyde cephesinde çok önemli ilerlemeler kaydettiğini söyleyen Tahir, ilk operasyonun Hudeyde havalimanına yapılacağını kaydetti. Ordu güçlerinin havalimanına ulaşmasına sadece 6 kilometrelik bir mesafe kaldığı belirtildi.

Ordu tarafından kentin ele geçirilmesi için hazırlanan plana değinen Vali Tahir, 3 yönden kuşatma gerçekleşeceğini ve güney yönünden hızlı bir giriş yaparken güneydoğu yönünün muhtemel bir ikmal gücünü engellemek adına kapatılacağını dile getirdi. Kuzey yönünün ise Husi militanların kaçması için açık kalacağını kaydetti.

Husilerin, yollara ve binalara döşediği mayın ve patlayıcıların temizlenmesi noktasında hassas davranılacağının altını çizen Dr. Elhasan Tahir, Hudeyde’deki militanlar ve askeri araçların sayısının ise değişken olduğunu belirtti.

Hudeyde Valisi: Birkaç saat içinde kenti ele geçirebiliriz

Ordu güçlerinin birkaç saat içinde kenti ele geçirebileceğini ifade eden Tahir, büyük petrol ve sanayi noktalarının varlığı ve kentin stratejik bir limana sahip olması nedeniyle ilerleyişin kontrollü ve yavaş seyretmesi gerektiğine dikkat çekti.

Vali ayrıca, ulusal ordu kuvvetlerinin Hudeyde kentinin önde gelenleriyle koordinasyon halinde olduğunu ve bu kişilerin doğru zaman geldiğinde ordunun işaretiyle harekete geçeceğini sözlerine ekledi.

Sky News’in haberine göre, Yemen’de Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu’na (Arap Koalisyonu) ait savaş uçakları, Sana’dan Hudeyde’ye giden bir ek kuvvet konvoyunu vurdu. Bombardımanda çok sayıda Husi militanı öldürüldü.

Hudeyde operasyonuna katılan eski Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in yeğeni Tarık Muhammed Abdullah Salih komutasındaki Cumhuriyet Muhafızları tarafından yapılan açıklamada, “Hudeyde’nin artık düştüğü, liman ile havalimanının ele geçirilmesinin an meselesi olduğu” bildirildi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından yapılan açıklamada, Arap Koalisyonu tarafından desteklenen Yemen Ulusal Ordusu’nun zafere çok yakın olduğu ifade edildi. BAE Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş, twitter aracılığıyla yaptığı açıklamada, Hudeyde’deki gelişmeleri takip ettiklerini ve sevinmeye hakları olduğunu söyledi.

Öte yandan, Yemen Ulusal Ordusu’nun Hucce’deki ilerleyişi de sürüyor. Ordu güçleri, dün, Sana’nın 123 kilometre kuzeybatısında bulunan Hucce kentinde yeni bölgeleri ele geçirdi.

Yemen Silahlı Kuvvetleri Enformasyon Merkezi’nin, Almanya Haber Ajansı’nda (DPA) yer alan açıklamasında, “Arap Koalisyonu tarafından hava desteği sağlanan Yemen Ulusal Ordusu güçleri, Hucce kentinin Hiran beldesi yakınlarında bazı noktaları ele geçirdi” denildi. Açıklamada, bölgede yaşanan çatışmalarda çok sayıda İran destekli darbeci Husi militanın öldürüldüğü ifade edildi.