Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hudeyde ve limanını ele geçirmek için Husiler kıskaç altına alındı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sahada yaşanan askeri gelişmeler kuzey ve güneydeki olağanüstü askeri hareketliliğe bakıldığında Husiler’in elinde bulunan Hudeyde şehri ve limanının ele geçirilmesinin an meselesi olduğunu ve bir bölüğün Muha limanına geldiği Tarık Salih’ın komutanlığındaki büyük güçlerin, Midi’yi de ele geçirebileceğine işaret ediyor.

Gelişmelerle ilgili ilk değerlendirmeler ulusal ordu ve koalisyon güçlerinin Hucce’de Midi ve Harad cephelerinden başlayan muhtemel askeri bir kuşatma planının varlığını gösteriyor. Zebid, el-Tahyata, el- Cerahi bölgelerine bakan Hudeyde’nin güneyinden başlayacak kuşatma için büyük bir askeri hareketlilik gözlemleniyor.

Bu bilgileri teyid eden haberlere göre, Tarık Salih tarafından yönetilen son teknolojik silahlarla, zırhlı araç ve toplarla donatılmış 3.000’den fazla savaşçı Taiz’in güneyindeki Muha’ya gelmiş bulunuyor.

Kaynakların Şark’ul Avsat’a verdiği bilgiye göre bu kuvvetler Aden’in güneyinde bir askeri kampta eğitildikten sonra buraya getirildiler. Bu kuvvetlerin büyük çoğunluğu öldürülen eski Cumhurbaşkanı Abdullah Salih’in Cumhuriyet Muhafız Kuvvetleri’ne bağlı. Bu güçler, Sana’da Husiler tarafından öldürülen amcasının intikamını almak için Abdullah Salih’in yeğeni tarafından yeniden toplandı.

Tarık Salih ve yakınları büyük bir gizlilikle hareket etmelerine karşın göstergeler Batı sahilinde Husi milislerine karşı sert bir çatışmanın olacağı yönünde. Bu çatışma iki cephede olacak: Birincisi Mucha’dan başlayarak Taiz’in batısındaki Eryaf’a doğru Husileri sıkıştırmak ve onların Hudeyde yönündeki Batı sahilinde saldırı düzenlemelerine engel olmak için gerçekleştirilecek.

Aden merkezli dördüncü askeri bölgeye ait çeşitli askeri tugaylardan oluşan hükümet güçleri geçtiğimiz aylarda Hudeyde’yi özgürleştirmek için ilk ele geçirilmesi gereken müdüriyetlerden El-Huha ve His’ten önce Mucha ve Babul Mendeb’i yeniden ele geçirdi. Öyle ki Hudeyde limanının bulunduğu yer meşru ulusal güçlerin bulunduğu yerin yaklaşık 100 km uzağında kaldı.

Siyasi gözlemciler Hudeyde’nin ele geçirilmesi için yaklaşmakta olan savaşın, Arap Koalisyon desteği ve teknolojik askeri üstünlük nedeniyle sorunsuz şekilde sonuçlanacağını tahmin ediyorlar. Batı sahilinde ziraat bölgelerinde geçici olarak saklanabilecekleri yerler hariç açık arazi de Husilerin tahkimatını zayıflatacak unsurlar arasında.

Tarık Salih’e yakın kaynaklar, Salih’in kendine bağlı askerlerle birlikte İran destekli Husi milisleri Yemen’in tümünden çıkarılana kadar askeri rütbelerini çıkardıklarını belirtti. Askerler ancak Yemen ve haczedilmiş başkenti Husi milislerinden kurtulup eski Yemen kimliğine kavuştuklarında rütbelerini takacaklarına dair söz verdiler.

Tahminlere göre, 5. Askeri bölgeye tabi olan güçler Midi’nin kuzeyinden Hudeyde’nin güneyine doğru gerçekleştirilmesi beklenen ilerlemeyle birlikte Hudeyde’ye baskı unsuru olacak ve Husileri kıskaç altına alacaktır.
Bu bağlamda, Yemen 5. askeri bölge kuvvetlerinden alınan bilgiye göre, bu hafta Koalisyon’un da desteğiyle ordunun başlattığı operasyonlarla Midi şehrinin geri kalan kısımlarını ele geçirmeyi başardı.

Bu gelişme, ordunun söz konusu cephede Husilerin güneyden engelleyişini durdurmak için mayın ve patlayıcı döşedikten sonra bir çatışmayı hedeflediğini gösteriyor. Yanı sıra ordu Husileri Midi’nin güneyinden kovmak için harekete geçti ayrıca müdüriyetin merkezini yeniden ele geçirmek için birkaç km kalmış Harad cephesinde de hareketlilik hakim.

Harad cephesindeki ilerlemeler, Saade ve Hucce arasında Husilerin kullandığı askeri ikmal yolunu kesiyor. Batı tarafından ise özellikle Mulahız ve ordunun kuşattığı Batı Saade arasındaki yolu kapatmakta. Yine etrafının ele geçirildiği Suudi Arabistan’ın eski hudud kapısının olduğu Harad ile Vadi b. Abdullah bölgesine giden yollar da kapanmış oldu.

Yaklaşan Harad ve Midi’nin ele geçirilmesinden sonra, tahminlere göre Harad’a paralel olan Hatın’de ilerleyebilmek için bütün yollar açılmış olacak.

Yine üçüncü bir cephenin de Harad’dan, Husilerin kalesi olan Meran dağlarının bulunduğu Bekil el-Mir’in kuzey doğu yönünde oluşturulması mümkün. El- Zahir müdüriyetine bağlı Razih cephesi de Zuhur ve Birkan’a ulaştıktan sonra Batı’daki Şeda müdüriyetinde de savaşın başlaması muhtemel.

Tüm askeri gelişmelerle ilgili veriler Husilerle yapılan savaşın batı sahiline uzanacağını gösteriyor. Hudeyde limanının Husilerin elinden alınmasına çok az zaman kaldı. Bu da gözlemcilerin açıklamalarına göre limanın ele geçirilmesi Husilerin beslendiği hayat damarlarını kesmiş olacak. Böylelikle limanlardaki denetime rağmen son üç yılda balistik füze ve silah kaçakçılığının yapıldığı limana giden yollarda kapanmış olacak.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur Hadi dün yaptığı açıklamada Midi’de gerçekleştirdiği başarılardan dolayı orduyu övdü. Yine yardımcısı Ali Muhsin el- Ahmar, Genel Kurmay Başkanı Tahir el Akili ve Devlet Başkanı Ahmed Abid b. Dağr da orduya övgülerini sundular.

Yerel İdare Bakanı ve İnsani Yardım Dairesi Başkanı Abdülaziz de, Midi halkına yardım dağıtımını hızlandırmak ve acılarını hafifletmek için insani yardım örgütlerinin bir an önce açılması gerektiğini söyledi.

Yemen Devlet Başkanı dün Hucce bölgesi komutanlarından Abdulkerim es- Senini ve 5.bölge komutanlarından Yahya Salah’la görüşmesinde operasyonlarla ilgili bilgi alırken ordunun başarılarını da övdü.

Hadi, Sebe Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, Husiler tüm Yemen’den söküp atılana kadar savaşın devam etmesi gerektiğini söyledi ve Husilerin ülkeden kovulmasında ayrıca sahil ve deniz yollarının korunmasında verdiği destekten dolayı kardeş Arap Koalisyonu’nun değerine dikkat çekti.

Resmi kaynaklar 5. Askeri bölge mühendislerinin, ordunun ilerlemesine engel olmak için Husi milislerinin çekildikleri Midi sınır bölgesine yerleştirdikleri mayınları temizlediklerini açıkladı.

Yemen İnsani Yardım Koordinatörü Bakan Fethi, Husiler’den yeni kurtarılmış olan Midi bölgesinde yardımların ivedilikle yapılması amacıyla yardım yapan uluslararası yardım kuruluşlarının yönlendirilmesi ve şehrin sakinlerinin barınma ve gıda ihtiyaçlarını karşılamak için kapsamlı bir yardım planı yapılmasını istedi.

Fethi dün yaptığı resmi açıklamada yerel ve uluslararası kuruluşları Husilerin harap ettiği Midi şehrinde halkın talepleri doğrultusunda yardımda bulunmaya çağırdı.

Bakan şunları söyledi: “ Uluslararası suları tehdit ederek insani yardımların ulaşmasına engel çıkaran ve askeri amaçlar için kullandıkları Midi limanının ele geçirilmesinin son derece önemlidir”