Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hudeyde’de 5 bin aile Husi zulmünden kaçtı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’in Hudeyde kentinde 5 bin aile, İran destekli darbeci Husi militanlarından kaçarak meşru hükümet tarafından kontrol edilen bölgelere yöneldi.

Ülkenin en önemli liman kentlerinden birindeki binlerce ailenin, Husilerden kaçarak meşru hükümet güçlerinin kontrolündeki bölgelere yönelmesi, Arap koalisyonu destekli Yemen Ulusal Ordusu’nun elde ettiği zaferlerin ardından gerçekleşti.

“Halkı kalkan olarak kullanan Husiler, göçe izin vermiyordu”

Yemen Yerel İdare Bakanlığı Danışmanı ve Yüksek Yardım Komitesi Koordinatörü Cemal Belfakih, Hudeyde’den Aden’e 5 bin, Marib’e bin, Hadramevt’e ise 200 kişinin göç ettiğini bildirdi.

Belfakih, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada “Bu kaçış, halkı kalkan olarak kullanan ve evlerini askeri kışlalara çeviren Husilerin zulmünden kurtulmak için yapılıyor. Hudeyde’de çatışmaların durması, göç sayısında artışa sebep oldu çünkü Husiler, ailelerin yerlerini terk etmelerine izin vermiyor ve onları, çatışmalarda kullanıyordu” şeklinde konuştu.

“Husiler, çocukları çatışmaya zorluyor”

Cemal Belfakih, Husi militanların, bu kişileri, kontrol altındaki bölgelere gitmemeye zorladığını ve böylece bu ailelerin çocuklarını, çatışmalara katılmaları için kullandıklarını söyledi. Belfakih, Husilerin bu yaptıklarıyla tüm uluslararası yasaları ve kuralları ihlal ettiğinin de altını çizdi.

Bazı uluslararası ortak kuruluşları eleştiren Belfakih, özellikle çocukların yiyecek sepetleri alma karşılığında savaşa katılmaya zorlandıklarına da vurgu yaptı. Bazı uluslararası kuruluşların da Husilere destek vermesinden üzüntü duyduğunu da kaydetti.

Cemal Belfakih, Yemen hükümetinin, Kral Selman İnsani Yardım Merkezi ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Kızılhaçı ile işbirliğinde, batı kıyısı için bir acil durum planı geliştirmek üzere
Yüksek Yardım Komiserliği’ne yönlendirildiğini aktardı.

Belfakih, kuruluşlardan, yerlerinden edilmiş kişilere yol gösterilmesi için bir merkez kurulması ve onlara su, gıda ve sağlık hizmetleri sunulması için yardım talep ettiklerini söyledi. Ayrıca yerlerinden edilmiş olan kişileri karşılamaları için el-Huha bölgesinde çadırların kurulduğunu belirten Koordinatör, böylece vatandaşların uzun mesafeler kat etmek zorunda kalmalarının önüne geçildiğini söyledi.

İlk kampta 700 aile barınacak

Yemen Yerel İdare Bakanlığı Danışmanı ve Yüksek Yardım Komitesi Koordinatörü Cemal Belfakih, ilk kurulan kampların, 700 aileyi barındıracağını kaydetti. Koalisyonun, batı kıyısındaki kişilerin güvenliğinin sağlanması, kara geçişleriyle yardım konvoylarının ulaşımının sağlanması ve Hudeyde eyaletinde yerinden edilmiş kişiler için ilaç, çadır ve yiyecek taşıyan bir hava köprüsünün yapımı üzerinde çalıştığına dikkat çekti.

Belfakih, Birleşmiş Milletleri (BM), meşru hükümetin Güvenlik Konseyi yasalarına kararlarına ve referans şartlarına uygun olarak tüm Yemen bölgesinde kontrolü sağlamaya ve Suudi Arabistan ile komşu ülkelerin toprak bütünlüğünü korumak için bölgedeki İran’ın gücünü zayıflatmaya çağırdı.

Yemen’de hükümet güçleri, Hudeyde kenti ve limanını Husilerden almak için 13 Haziran’da koalisyon güçlerinin desteğiyle operasyon başlatmış; 19 Haziran’da Hudeyde Uluslararası Havalimanı’nın tamamında kontrolü sağlamıştı.

Ülkedeki meşru yönetime darbe yapan Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerde denetimi ellerinde bulunduruyor.